Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Zülkarneyn

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Gerçek adı Aris Sumarsono olan Zülkarneyn kendine yakın militanlar tarafından Davut adıyla bilinir. ABD’li ve Endonezyalı yetkililer aynı zamanda Hambali olarak tanınan selefi Rıdvan İsamüddin’in Tayland’da tutuklanmasından sonra Zülkarneyn’in Cemaa İslamiye (JI) örgütünün operasyon sorumlusu olduğunu bildirmiştir. Zülkarneyn kendisini tanıyanlar tarafından kısa boylu ve az konuşan bir adam olarak tanımlanır.

Zülkarneyn, Güneydoğu Asya’daki terör grubu Cemaa İslamiye’nin muhtemelen en kıdemli lideri olarak tanımlanmıştır. 2003 yılında Cakarta’daki Marriott Hotel’de 12 kişinin ölümüne sebep olan intihar bombalamasının gerçekleştirilmesine yardım eden özel birimin başında olduğu ve 2002 yılında Bali’de 202 kişiyi öldüren bombaların hazırlanmasına yardım ettiği sanılıyor.

Zülkarneyn, El Kaide’nin Güneydoğu Asya’daki nokta adamlarından ve Endonezya’da El Kaide terör şebekesi ile doğrudan bağlantısı olan bir kaç kişiden biridir. Endonezya’daki bir üniversitenin biyoloji bölümü mezunu olan Zülkarneyn,1980’lerde sabotaj uzmanlığı alanında eğitim görmek üzere Afganistan’a giden ilk Endonezyalı militanlar arasındaydı. Zülkarneyn, şimdi, Afganistan ve Filipinler’de eğitim görmüş 300 Endonezyalı arasından seçilen üyelerle kurulan, Leşker Hoş veya ‘özel kuvvet’ olarak adlandırılan bir militan takımına liderlik etmektedir.

Zülkarneyn, JI’nın ve Zülkarneyn ile diğer kıdemli militanların okuduğu İslami yatılı okul El Mükmin’in kurucusu Abdullah Sungkar’ın hamiliğinden yararlandı. Sungkar 1980’lerin ortasında, küçük bir Endonezyalı grubu, Mücahit komutanı Abdül Resul Seyyaf tarafından yönetilen bir kampta eğitim görmek üzere Afganistan’a gönderdi. Sungkar’ın 1999’da ölümünden önce, Zülkarneyn sık sık yaşlı radikal akıl hocasının yanında, onun gündeminin hazırlanmasına, konferansların düzenlenmesine yardım ederken görülürdü.

Zülkarneyn’in 1990’larda Maluku adalarındaki çatışmaların organizesine ve farklı zamanlarda Afganistan’da eğitim gören militanların katıldığı bir toplantı düzenleyerek onların kuvvetlerini birleştirmesine yardımcı olduğu sanılıyor.