Terör Eylemleri
Bilgi için…

Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon Saldırıları 

11 Eylül 2001

11 Eylül 2001 sabahı, El Kaide terör örgütü ile bağlantılı 19 terörist dört yolcu uçağını kaçırdı. Bu uçaklar, ABD’nin doğusundaki üç farklı havaalanından kalkıp Kaliforniya’ya gidiyordu.

Söz konusu uçakların ilk ikisi Boston’daki Logan Uluslararası Havaalanından kalktıktan sonra kaçırılarak New York City’deki Dünya Ticaret Merkezinin ana kulelerine çarptırıldı. Bu uçakların etkisi ve yanan jet yakıtının çıkardığı şiddetli yangın, kuleleri yapısal bakımdan ağır tahrip ederek onların çökmesine yol açtı.

Dulles Uluslararası Havaalanından kalktıktan sonra kaçırılan bir üçüncü uçak ise Dünya Ticaret Merkezine yapılan ikinci saldırıdan sadece yarım saat sonra Pentagon’a çarptı. Bu saldırıda masif yapının bir bölümü ciddi hasar gördü, bütün yolcularla birlikte, binanın o bölümünde bulunanlardan 125 kişi hayatını kaybetti.

ABD millet meclisi binası veya Beyaz Saray’ı hedef aldığı tahmin edilen dördüncü uçak da Newark Uluslararası Havaalanından kalktıktan sonra kaçırıldı. Ancak, uçaktaki yolcular uçağın kontrolünü ele geçirmek için teröristlerle mücadele etti. Bu cesur vatandaşlar sayesinde, teröristler amaçlarına ulaşamadı, uçak Pennsylvania eyaletinin Shanksville şehri yakınlarında düştü ve uçaktaki 40 kişinin hepsi öldü.

11 Eylül 2001 saldırılarında dünyanın çeşitli ülkelerinden toplam 2,998 kişi hayatını kaybetti. El Kaide terör örgütü bu saldırıların planlanma ve uygulanmasından sorumlu olduğunu bildirdi ve örgütün artık hayatta olmayan lideri Usame bin Ladin de saldırılardan sonra yayınladığı bir video mesajı ile sorumluluğu üstlendi. Bunlar, 1941 Pearl Harbor saldırısından bu yana bir dış güç tarafından Amerika’ya yapılan en ağır saldırılardı.

Adalet Ödülleri programı, bu saldırılardan sorumlu kişilerin adalet önüne çıkarılmasını sağlayacak bilgi için 25 milyon dolara kadar ödül teklif ediyor.