Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Sami Jasim Muhammad al-Jaburi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Hacı Hamid olarak da bilinen Sami Jasim Muhammed el-Jaburi, Irak ve Suriye İslam Devleti’nin (IŞİD) kıdemli bir lideri ve IŞİD’in Irak’taki öncülü kuruluşu El Kaide’nin (AQI) eski üyesidir. Muhammed el-Jaburi, DAEŞ’in terörist operasyonlarının mali yönetiminde önemli rol oynamıştır.

2014 yılında Güney Musul’da DAEŞ’in yardımcısı olarak görev yaparken, IŞİD’in maliye bakanına eşdeğer olarak hizmet verdiği, grubun gelir getirici yasadışı petrol, gaz, tarihi eser ve maden satışlarını denetlediği söylenmektedir.

ABD Hazine Bakanlığı Eylül 2015’te Teröristlere veya terör eylemlerine destek sağlayanlara veya teröristlere destek sağlayanlara mali yaptırımlar uygulayan İcra Emri (E.O.) 13224 uyarınca onu Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist olarak belirledi

Haziran 2014’te DAEŞ olarak da bilinen IŞİD, Suriye ve Irak’ın bazı kısımlarının kontrolünü ele geçirdi, sözde İslami bir “halifelik” ilan etti ve El Bağdadi’yi “halife” olarak nitelendirdi. Son yıllarda, IŞİD dünyadaki saldırılara ilham vererek cihad gruplarının bağlılığını kazanıp dünyadaki bu tip bireyleri radikalleştirdi.

Bu ödül, IŞİD’e karşı mücadelemizde önemli bir andır. IŞİD savaş alanında yenildikçe, grup liderlerini belirlemeye ve bulmaya kararlıyız, böylece IŞİD’i yenmek için savaşan küresel koalisyonlar IŞİD kalıntılarını tahrip etmeye ve onun küresel hedeflerini engellemeye devam edebilecektir.

İlave Foto

Sami Jasim Muhammad al-Jaburi