Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Seyf El Adil

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

El-Adil El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir.

El-Adil, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

Mısır’daki içişleri bakanlığına düzenlenen bir suikast girişiminden sonra diğer binlerce hükümet karşıtı militanla birlikte 1987’de tutuklanmasına kadar Mısır Özel Kuvvetleri’nde bir yarbaydı

1990’ların başlarında, El-Adl ve diğer El Kaide çalışanları, Afganistan, Pakistan ve Sudan da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde, Mısır’daki İslami Cihat grubu dahil olmak üzere El Kaide’ye bağlı gruplara askeri ve istihbarat eğitimi verdi.

1992 ve 1993’te kendisi ve Abdullah El-Kaide operatörlerine ve Umudu Restore Et Operasyonu sırasında Mogadişu’da ABD kuvvetlerine karşı savaşan Somalili aşiretlere askeri eğitim verdiler.

Kendisi Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı.

Bombalamalardan sonra, El-Adil İran’ın İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) koruması altında İran’a taşındı. Nisan 2003’te İranlı yetkililer onu ve diğer El Kaide liderlerini ev hapsinde tuttular

Eylül 2015’te, El-Adil ve diğer dört kıdemli El Kaide lideri, El-Kaide’nin Yemen’de kaçırdığı İranlı bir diplomat karşılığında, İran gözetiminden serbest bırakıldı.

El-Adil, sonradan İŞİD olan Irak’taki El Kaide’nin kurucusu Ebu Musab El Zerkavi’nin kıdemli bir teğmeniydi.

İlave Foto

English AAA and SaA PDF