Başarı Öyküleri

Remzi Ahmet Yusuf

Hükümlü

Remzi Ahmet Yusuf, Şubat 1993’te New York City’de altı kişinin ölümüne ve binden fazla insanın yaralanmasına sebep olan Dünya Ticaret Merkezi bombalamasından sorumlu teröristlerin elebaşıdır. Yusuf ve yardımcıları, patlayıcı dolu bir kamyoneti Dünya Ticaret Merkezinin bodrum katında patlattı. Bombalamadan bir kaç saat sonra, Yusuf bir uçakla Pakistan’a kaçtı.

Yusuf, karmaşık bir terör eyleminin hazırlığını yaptığı Filipinler’de ortaya çıktı. Yusuf, Papa II. John Paul’ü, 14 Ocak 1995’te Filipinler gezisi sırasında öldürmeyi ve bir kaç gün sonra da 12 ABD uçağını Asya’da patlatmayı planladı. Bu komplo Arap konuşma dilinde “Oplan Bojinka” şeklinde geçen, “Patlama Operasyonu” veya “Büyük Patlama Operasyonu” olarak bilinir. Yusuf, Oplan Bojinka planının arkasındaki beyindir, fakat Oplan Bojinka planındaki diğer kilit kişiler arasında Veli Han Emin Şah, Abdül Hakim Murat, Halit Şeyh Muhammet (Yusuf’un amcası ve 11 Eylül saldırılarının beyni) ve Hambeli de vardı – hepsi yeminli El Kaide üyesi.

Genel plana göre, 21 ve 22 Ocak 1995’te beş terörist Doğu ve Güneydoğu Asya’da aktarma yaparak ABD’ye gidecek olan 12 uçağa, her uçuşun ilk kısmında patlayıcı yerleştirecek ve aktarma sırasında uçaktan inip, yoluna devam eden uçakları Pasifik Okyanusunun üzerinde eşzamanlı olarak imha edeceklerdi. Beş teröristin her biri, 12 uçağın her birine patlamaya hazır bir bomba yerleştirilene kadar ikinci ve hatta üçüncü bir uçağa binmekle görevlendirilmişti. Planın bu evresi için planlanan ölü sayısı 4.000’de fazlaydı.

Neyse ki, Yusuf ve arkadaşlarının dikkatsiz bir davranışı, planlarının sonu oldu. 6 Ocak 1995’te bir kimyasal karışımın duman bulutu oluşturarak evin penceresinden dışarı sızması üzerine, Yusuf ve Murat Manila’daki evlerinden kaçmak zorunda kaldı. Yusuf Murat’tan eve dönerek diz üstü bilgisayarı ve diğer suç kanıtlarını almasını istedi. Murat eve döndüğünde, daha önce olay yerine gelmiş olan polisle karşılaştı. Murat’ın yakalandığını fark eden Yusuf Pakistan’a kaçtı.

Şubat 1995’te, RFJ afişini gören ve ödülden etkilenen bir muhbir Pakistan’ın İslamabad şehrindeki ABD Büyükelçiliğine giderek Yusuf’un nerede olduğu hakkında bilgi verdi. 7 Şubat 1995’te, Pakistan makamları ABD Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik ajanlarının da yardımıyla Yusuf’u İslamabad’da yakalayıp Amerika Birleşik Devletleri’ne iade etti. Yusuf halen Colorado’da hapis cezasını çekmektedir. Oplan Bojinka operasyonuna katılan diğer dört eylemci de yakalanmıştır.