Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Radullan Sahiron

1 Milyon Dolara Kadar Ödül

Radullan Sahiron Filipinler’den eylem düzenleyen Ebu Seyyaf Grubu’nun (Abu Sayyaf Group – ASG) kıdemli liderlerindendir. Bu grup, Aralık 1998’de Filipin polisi ile çatışmada öldürülen Abdürecak Ebubekir Cancalani’nin (Abdurajak Abubakar Janjalani) başkanlığında 1990’lı yılların öncelerinde daha büyük bir örgüt olan Moro Ulusal Özgürlük Cephesinden ayrılarak kuruldu. Onun küçük kardeşi Kadafi Cancalani (Khadaffy Janjalani) sembolik olarak örgüt başkanı oldu. Kadafi Cancalani Eylül 2006’da Filipin Silahlı Kuvvetleri ile silahlı çatışmada öldürüldü. ASG’nin yeni liderinin Radullan Sahiron olduğu sanılıyor.

Sahiron’un eylemleri sonucu birçok masum erkek, kadın ve çocuk hayatını kaybetti veya ağır yaralandı. Sahiron Mayıs 2001’de Martin ve Gracia Burnham dahil üç Amerikan vatandaşının Dos Palmas’ta ve 17 Filipinlinin de Filipinler’in Palawan turist kasabasında kaçırılmasında rol oynadı. ABD vatandaşı Guillermo Sobero dahil birkaç rehine öldürüldü.

Sahiron’un güney Mindanao’da saklandığına ve birçok toplumu etkileyen terör planlarını hazırlamağa devam ettiğine inanılıyor. ABD yetkilileri Sahiron’un ABD ve Filipin vatandaşlarının öldürülmesi ile sonuçlanan terör saldırılarını gerçekleştiren ASG’deki liderlik pozisyonu nedeniyle, onu ABD ve Filipinler vatandaş ve çıkarlarına tehdit olarak görmektedir.

Sahiron 1970’lerde güvenlik kuvvetleri ile çatışma sırasında sağ elini kaybetmiştir. Arapça ve Tausug dilini iyi bilir.