Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Kasım El-Rimi

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Kasım El-Rimi, El Kaide lideri Ayman el-Zawahiri’ye bağlılık yeminin hemen ardından Haziran 2015’te AQAP’nin emiri oldu ve Amerika’ya karşı yeni saldırılar için çağrıda bulundu. El-Rimi, 1990’larda Afganistan’daki bir El Kaide kampında teröristleri eğitti ve daha sonra Yemen’e geri döndü ve bir AQAP askeri komutanı oldu. Yemen’de ABD Yemen Büyükelçisi’ne suikast düzenlenmesi yüzünden 2005 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 2006’da kaçtı. El-Rimi, Eylül 2008’de yapılan ve 10 Yemen muhafızı, dört sivil ve altı teröristin öldüğü ABD’nin Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıya ilişkilendirildi. El-Rimi ayrıca Aralık 2009’da ABD’ye giden bir uçakta “iç çamaşır bombacısı” Umar Faruk Abdulmutallab’ın intihar saldırısı teşebbüsü olayı ile ilişkilendirildi. 2009 yılında Yemen hükümeti, kendisini Yemen’deki Abyan eyaletinde bir El Kaide eğitim kampı yürütmekle suçladı.

7 Mayıs 2017 tarihli bir videoda, Batılı ülkelerde yaşayan taraftarları “kolay ve basit” saldırılar düzenlemeye çağırdı ve Haziran 2016’da Orlando Florida’da bir gece kulübünde düzenlenen toplu katliamda 49 kişiyi öldüren Omar Mateen’i övdü.

Mayıs 2010’da, Dışişleri Bakanlığı, El-Rimi’yi 13224 sayılı Yürütme Emri uyarınca Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist olarak belirledi. Mayıs 2010’da El-Rimi, Birleşmiş Milletler (BM) 1267 Yaptırım Komitesinin El Kaide/ISIL ile ilgili bireylerin Birleştirilmiş Listesi’ne eklendi. El-Rimi için ilk 5 milyon dolarlık ödül teklifi 14 Ekim 2014’te açıklandı.

İlave Foto

Kasım El-Rimi
al-Rimi and Batarfi English PDF
al-Rimi and Batarfi Arabic PDF
AQAP English PDF
AQAP Arabic PDF