Terör Eylemleri
Bilgi için…

2008 Bombay Saldırıları

Bombay, Hindistan | 26-29 Kasım 2008

Pakistan tabanlı yabancı terör örgütü Lashkar-e-Tayyiba (LeT) tarafından eğitilmiş on saldırgan, Bombay, Hindistan’da, Taj Mahal oteli, Oberoi oteli, Leopold Cafe, Nariman (Chabad) Evi ve Chhatarapati Shivaji Terminus tren istasyonu dahil olmak üzere birçok hedefe 26 Kasım 2008’de başlayarak 29 Kasım 2008’a kadar devam eden bir şekilde, bir dizi koordineli saldırı gerçekleştirerek yaklaşık 170 kişinin ölümüne neden olmuştur.

Üç günlük kuşatma sırasında altı Amerikalı ölmüştür: Ben Siyon Chroman, Gavriel Holtzberg, Sandeep Jeswani, Alan Scherr, kızı Naomi Scherr ve Aryeh Leibish Teitelbaum.

Rewards for Justice (Adalet için Ödül) programı, bu saldırılardan sorumlu kişiler hakkında bilgi için $5 milyon ABD dolarına kadar ödül sunmaktadır. Bu çirkin planı gerçekleştiren kilit üyeler hâlâ serbesttir ve bu soruşturma aktiftir ve devam etmektedir. Bu ödül, bu terör eyleminden sorumlu olan her birey hakkındaki bilgi için geçerlidir.

Bir ABD federal mahkemesinde, David Coleman Headley ve Tahawwur Rana hakkında, LeT terörist eylemlerini desteklemeleriyle ilgili olarak bir soruşturma açılmıştır. Kısmen Pakistanlı kökenli bir ABD vatandaşı olan Headley, Bombay, Hindistan’daki Kasım 2008 terör saldırılarının planlanmasındaki rolü ve daha sonra da Danimarka’daki bir gazeteye saldırı teklifiyle ilgili bir düzine federal terör suçundan ötürü 2013 yılının Ocak ayında 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Altı Amerikalı kurbanın öldürülmesine yardım ve yataklık dahil, kendisine karşı yapılan suçlamaların 12’sini de 2010 yılının Mart ayında kabul etti. Headley, Hindistan’da kamuya ait alanları bombalama komplosu kurmak; Hindistan’da insanları öldürme ve sakat bırakma komplosu kurmak; Hindistan’da altı Amerikan vatandaşının katledilmesine yardım ve yataklık etmek; Hindistan’da terörizme maddi destek sağlamak için komplo kurmak; Danimarka’da insanları öldürme ve sakat bırakma komplosu kurmak; Danimarka’da terörizme maddi destek sağlamak için komplo kurmak ve LeT için maddi destek sağlamak için komplo kurmak suçlarından hüküm giydi. Bir Kanada vatandaşı ve Headley’in uzun zamandır arkadaşı olan Rana, Danimarka’da bir terörizm planına maddi destek sağlamak ve LeT’e maddi destek sağlamak için komplo kurmak suçlarından 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Rana, 2008 yılının Kasım ayında Bombay’daki terör saldırılarına maddi destek sağlama komplosundan 2011 yılının Haziran ayında beraat etti. Ancak bir Danimarka gazetesine karşı bir terör planıyla ilgili bir komploya katılmaktan ve LeT’e maddi destek sağlamaktan hüküm giydi.

Bir ABD federal mahkemesinde aşağıdaki zanlılar hakkında da soruşturma açılmıştır:

  • Sajid Mir  – David Headley ve LeT namına terör saldırılarını planlama, bunlara hazırlanma ve gerçekleştirmeyle ilgili etkinlikler konusunda kendilerine direktifler vererek diğerleri için “menajerlik” görevi yaptı.
  • Binbaşı İkbal – Pakistan’da ikamet etmekte olup LeT tarafından gerçekleştirilen saldırıların planlanmasına ve finansman sağlanmasına katıldı.
  • Abu Qahafa – Pakistan’da ikamet etmekte olup LeT ile bağlantısı ile diğerlerini terör saldırılarında kullanmaları için savaş tekniklerinde eğitti.
  • Mazhar İkbal, Abu al-Qama kod adlı – Pakistan’da ikamet etmekte olup LeT’in komutanlarından biri

İlave Foto

Mumbai Attacks - English PDF
Mumbai Attacks - Baluchi PDF
Mumbai Attacks - Hindi PDF
Mumbai Attacks - Pashto PDF
Mumbai Attacks - Urdu PDF