Terör Eylemleri
Bilgi için…

Lübnan Hizbullah’ın Finansal Ağı

Adalet için Ödül, Lübnan Hizbullah’ın finansal mekanizmalarının kesilmesine yol açacak bilgiler için 10 milyon dolar değerinde bir ödül sunuyor. Hizbullah gibi terör örgütleri, operasyonları sürdürmek ve küresel çapta saldırılar başlatmak için finansman ve kolaylaştırma ağlarına güveniyor. Hizballah, İran’dan, uluslararası işletmelerden ve yatırımlardan, bağış ağlarından, yolsuzluktan ve kara para aklama faaliyetlerinden doğrudan mali destekle yılda yaklaşık bir milyar dolar kazanıyor. Grup, bu fonları aşağıdakiler de dahil olmak üzere, dünya çapındaki kötü niyetli aktivitelerini desteklemek için kullanmaktadırr: Esad diktatörlüğünü desteklemek için milis üyelerinin Suriye’ye dağıtılması; Amerikan topraklarında gözetim ve istihbarat toplamak için yapılan operasyonlar; ve Hizbullah’ın hassas güdümlü füzelere sahip olduğunu iddia ettiği noktaya kadar askeri yeteneklerin arttırılması. Bu terörist operasyonlar Hizbullah’ın uluslararası finansal destek ve faaliyet ağı aracılığıyla finanse edilmektedir—bunlar Hizbullah’ın can damarı olan finansal imkânlar ve altyapılardır.

Hizbullah, Dışişleri Bakanının terörizme devlet desteği veren ülke olarak belirlediği İran’dan önemli miktarda silah, eğitim ve finansman almaktadır. Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah’ı Ekim 1997’de Yabancı Terör Örgütü (FTO) olarak ve Ekim 2001’de E.O. 13224’e göre de Özel Tanımlanan Küresel Terörist (SDGT) olarak belirledi .

Aşağıdakilerin tanımlanmasına ve kesilmesine yol açan bilgiler için ödüller sağlanabilir:

  • kuruluş veya önemli finansal kolaylaştırma mekanizmaları için önemli gelir kaynağı;
  • önemli Hizbullah bağışçıları ve finansal kolaylaştırıcılar
  • bilerek önemli Hizbullah işlemlerini kolaylaştıran finansal kurumlar ve döviz büroları;
  • Hizbullah’a ait olan veya Hizbullah tarafindan kontrol edilen işletmeler ve yatırımlar;
  • Uluslararası çift kullanımlı teknoloji tedarikinde bulunan paravan şirketler; ve
  • Hizbullah üyelerine ve kuruluşa maddi olarak yarar sağlayan destekçileri içeren kriminal planlar.

Bu karışıklığın sonucu olarak, ödül teklifi aşağıdaki kişileri, kimin hakkında bilgi aradığı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın SDGT olarak belirlediği kilit Hizbullah finansörleri ve kolaylaştırıcıları olarak vurgulamaktadır:

 
Muhammad Kawtharani

Muhammad Kavtharani

İsim:
Muhammad Kavtharani

Takma İsimleri:
Muhammad Al-Kavtharani; Mohammad Kavtharani Muhammad Kavtarani; Cafer al-Kavtharani; Şeyh Muhammad Kavtharani

Doğum Tarihi:
1945; 1959; 1961

Doğum Yeri:
Nacef, Irak

Vatandaşlık:
Lübnan; Irak

Terörist Gurup:
Lübnan Hizbullahı

Sahsi Belirleme:
Hazine SDGT: 22 Ağustos, 2013

Muhammed Kavtharani, Hizbullah’ın Irak’taki kuvvetlerinin kıdemli lideridir. Kavtharani, daha önce Ocak 2020’de ABD askeri saldırısında öldürülen İslami Devrim Muhafız Kolordusunda olan (IRGC) general Kasım Süleyman’nın İran merkezli, İran’la uyumlu paramiliter grupların siyasi koordinasyonunun bir kısmını üstlendi. Kavtharani, protestoları şiddetle bastıran Irak Hükümeti’nin kontrolü dışında kalan ve dış diplomatik misyonlara saldıran ve yaygın organize suç faaliyetlerinde bulunan grupların operasyonlarını kolaylaştırdı. Hizbullah Siyasi Konseyi üyesi olan Kavtharani, Hizbullah’ın Iraklı Şiilerinin isyancı gruplarına eğitim, finansman ve siyasi ve lojistik destek sağlama çabalarını destekledi. Kavtharani, Esad rejimini desteklemek için Suriye’ye giden aşırılık yanlılarına da yardımcı oldu.

 
Adham Husayn Tabaja

Adham Husayn Tabaja

İsim:
Adham Husayn Tabaja

Takma İsimler:
Adham Hüseyin Tabaja; Adham Tabaja

Doğum Tarihi:
24 Ekim, 1967

Doğum Yeri:
Kfartebnit 50, Lübnan

ALT. Doğum Yeri:
Kfar Tıbnıt, Lübnan; Ghobeıry, Lübnan; Ghubayrah, Lübnan

Vatandaşlık:
Lübnan

Pasaport:
RL1294089 (Lübnan)

Kimlik Numarası:
00986426 (Irak)

Terörist Grubu:
Lübnan Hizbullahı

Bireysel Tanımlamaları:
Hazine SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist): 10 Haziran, 2015

Adham Tabaja, terörist grubun operasyonel parçası olan İslami Cihad da dahil olmak üzere, kıdemli Hizbullah örgüt unsurlarıyla doğrudan bağları olan Hizbullah üyesidir. Tabaja, aynı zamanda Lübnan’da grup adına mülkler de bulundurmaktadır. Lübnan merkezli gayrimenkul geliştirme ve inşaat firması olan Al-Inmaa Group for Tourism Works’ün (Al-Inmaa Turizm İşleri Grubu) hisselerinin çoğunluğunu elinde bulundurmaktadır. Tabaja, Al-Inmaa Turizm İşleri Grubu ve bağlı ortaklıkları Haziran 2015’te SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist) olarak belirlenmiştir. Suudi Arabistan Krallığı da ayrıca Tabaja ve şirketlerini Terör Suçları ve Finansmanı ve A / 44 sayılı Kraliyet Kararnamesi uyarınca terörist varlıklar olarak belirledi.

  
Mohammad Ibrahim Bazzi

Muhammed İbrahim Bazzi

İsim:
Muhammed İbrahim Bazzi

Takma İsimleri:
Mohammed Bazzi; Muhammed İbrahim Bazzi; Muhammed Bazzi

Doğum Tarihi:
10 Ağustos, 1964

Doğum Yeri:
Bent Jbeil, Lübnan

Vatandaşlık:
Lübnan; Belçika

Pasaport:
EJ341406 (Belçika) son kullanma tarihi 31 Mayıs, 2017; 750249737; 899002098 (Birleşik Krallık); 487/2007 (Lübnan); RL3400400 (Lübnan); 0236370 (Sierra Leone); D0000687 (Gambiya)

Terörist Grubu:
Lübnan Hizbullahı

Bireysel Tanımlamaları:
Hazine SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist)- 17 Mayıs, 2018

Adres:
Adnan Al-Hakim Street, Yahala Bldg., Jnah, Lebanon; Eglantierlaan 13-15, 2020, Antwerpen, Belgium; Villa Bazzi, Dohat Al-Hoss, Lebanon

Mohammad Ibrahim Bazzi, ticari faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca dolar geliri Hizbullah’a veren kilit bir Hizbullah finansmanıdır. Global Trading Group NV, Euro African Group LTD, Africa Middle East Investment Holding SAL, Premier Investment Group SAL Offshore, ve Car Escort Services S.A.L. Off Shore’nın sahibidir veya kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Bazzi ve kendisinin ilişkili olduğu şirketleri Mayıs 2018’de SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist) olarak belirlenmiştir.

  
Ali Youssef Charara

Ali Youssef Charara

İsim:
Ali Youssef Charara

Takma İsimlari:
Ali Youssef Sharara; Ali Yusuf Şarara

Doğum Tarihi:
25 Eylül, 1968

Doğum Yeri:
Sidon, Lübnan

Vatandaşlık:
Lübnan

Adres:
Ghobeiry Center, Mcharrafieh, Beirut, Lebanon; Verdun 732 Center, 17th Floor, Verdun, Rachid Karameh Street, Beirut, Lebanon; Al-Ahlam, 4th Floor, Embassies Street, Bir Hassan, Beirut, Lebanon;

Terörist Grubu:
Lübnan Hizbullahı

Bireysel Tanımlamalar:
Hazine SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist): 7 Ocak, 2016

Ali Youssef Charara, önemli bir Hizbullah finansörü olup Lübnan merkezli telekomünikasyon şirketi Spectrum Investment Group Holding SAL’nın Başkanı ve Genel Müdürüdür. Charara, terörist grubunu finansal olarak destekleyen ticari projelere yatırım yapmak için Hizbullah’tan milyonlarca dolar almıştır. Charara ve Spectrum Investment Group, Ocak 2016’da SDGT (Özel Tanımlanan Küresel Terörist) olarak belirlenmiştir.

İlave Foto

Lebanese Hizballah Financial Network Poster - English
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - Arabic
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - Farsi
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - French
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - Kurdish
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - Portuguese
Lebanese Hizballah Financial Network Poster - Spanish