Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Jehad Serwan Mostafa

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Jehad Serwan Mostafa, aynı zamanda namı diğer Ahmed Gurey, Anwar al-Amriki, veya Emir Anwar; ABD vatandaşı olup daha önce Kaliforniya’da oturuyordu.  El Şabab (al-Shabaab) için eğitim kampı sorumluluğu ve yabancı mücahitler liderliği gibi çeşitli faaliyetlerde bulundu, Ayrıca grubun medya faaliyetlerinde de teknik bilgisi iyi.  Mostafa Amerikan vatandaşı olup 2005 yılında Somali’ye taşınmadan önce San Diego Kaliforniya’da yaşıyordu. Somali, Yemen, Etyopya, Kenya, veya diğer Afrika ülkelerini ziyaret etmiş olabilir veya büyük olasıkla bu ülkeleri ziyaret edebilir.

Mostafa FBI’nın En Çok Aranan Terörist listesinde olup iddia edilen terörist faaliyetlerinden dolayı FBI tarafından aranmaktadır.  Kaliforniya Güney Bölgesi Birleşik Devletler Bölge Mahkemesi 9 Ekim 2009’da Mostafa için tutuklama emri çıkardı.  Mostafa şu suçlarla suçlandı: teröristlere materyal destek sağlamak için komplo kurmak; yabancı teröristlere materyal destek sağlamak için komplo kurmak; yabancı terörist örgütlerine materyal destek sağlamak için komplo kurmak.

Al-Shabaab 2006 yılının ikinci yarısında Güney Somali’nin neredeyse bütününün yönetimini ele geçiren Somali İslam Mahkemeleri Konseyi’nin askeri kanadıydı. Al-Shabaab güney ve orta Somali’de şiddet dolu direnişini sürdürdü. Bu grup bir çok bombalama olayını üstlendi—bunların içinde çeşitli tiplerde canlı bomba saldırıları da vardı—Mogadişu’da ve orta ve kuzey Somali’de, tipik olarak Somali Devlet görevlilerini hedeflediler ve Somali’nin Geçici Federal Devleti’nin (TFG) müttefiği olarak algılandılar. Al-Shabaab büyük olasılıkla Ekim 2008’de en az 26 kişinin ölümü ve 29 kişinin yaralanması ile sonuçlanan iki şehirdeki hedeflere yönelik eşgüdümlü koordine edilmiş beş araçlı canlı bomba olayından da sorumludur. Al-Shabaab 11 Temmuz 2010’da Kampala, Uganda’da içlerinde bir de Amerikalı olan 70 kişiden fazla kişinin yaşamını kaybettiği ikiz canlı bomba olayından sorumludur. Bu grup Somali barış aktivistlerinin, uluslararası yardım çalışanlarının, pek çok sivil toplum şahsiyetlerinin ve gazetecilerin suikastlarından sorumludur. Al-Shabaab ve El Kaide Şubat 2012’de ittifak halinde olduklarını resmen açıklamışlardır.

ABD Dış İşleri Bakanlığı al-Shabaab’ı 26 Şubat 2008’de Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (değiştirilmiş haliyle) 219. kısmına göre Yabancı Terörist Organizasyonu olarak ve 29 Şubat 2008’de 13223 nolu Yürütme Emrine göre de Özel Tanımlanmış Terörist oluşumu olarak tanımladı.

İlave Foto

Jehad Serwan Mostafa
Jehad Serwan Mostafa