Terör Eylemleri
Bilgi için…

İŞİD İnsan Kaçırma Ağları

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet Ödül programı, DAEŞ’in insan kaçırma ağları hakkında bilgi için veya Hıristiyan din adamları Maher Mahfouz, Michael Kayyal, Gregorios Ibrahim, Bolous Yazigi ve Paolo Dall’Oglio’yu kaçırmaktan sorumlu kişiler hakkında bilgi için 5 milyon dolara kadar ödül veriyor. Bu ödüller, DAEŞ’e karşı mücadelemizde önemli bir anda sunuluyor. Dini liderlerin kaçırılması, DAEŞ’in acımasız taktiklerini ve masum bireyleri hedef almanın onayını göstermektedir.

9 Şubat 2013’te, Yunan Ortodoks Rahibi Maher Mahfouz ve Ermeni Katolik Rahibi Michael Kayyal, Suriye’nin Kafrun kentindeki bir manastıra giden halk otobüsü içindeydi. Halep’in yaklaşık 30 kilometre dışında, DAEŞ radikalleri aracı durdurdu, yolcu belgelerini kontrol etti, sonra iki rahibi otobüsten çıkardı. O zamandan beri ne görüldüler ne de duyuldular.

22 Nisan 2013 tarihinde, Suriyeli Ortodoks Başpiskoposu Gregorios Ibrahim, Suriye, Halep Suriye’den Türkiye’ye, Yunan Ortodoks Başpiskoposu Bolous Yazigi’yi almak için gitti. Suriye, El Mansoura yakınlarındaki bir kontrol noktasına ulaştıklarında, birkaç silahlı adam başpiskoposları pusuya düşürdü ve araçlarına el koydu. Din adamlarının şoförü daha sonra ölü bulundu. Başpiskoposların başlangıçta, El-Kaide üyesi bir grup olan Jabhat el-Nusra Cephesi ile hizalanan kişiler tarafından kaçırıldığına inanılıyor; ancak, başpiskoposlar daha sonra İŞİD olarak da bilinen DAEŞ’e devredildi.

29 Temmuz 2013’te DAEŞ, Rakka’da İtalyan Cizvit Rahibi Paolo Dall’Oglio’yu kaçırdı. Peder Dall’Oglio, Peder Mahfouz ve Peder Kayyal’ın ve Başpiskoposlar İbrahim ve Yazık’ın serbest bırakılmasını istemek için DAEŞ ile görüşmeyi planlamıştı. O zamandan beri ne görüldü ne de duyuldu.

DAEŞ, Orta Doğu ve dünyadaki müttefiklerimiz ve ortaklarımız ile birlikte ABD için de önemli bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu terörist tehdidini yenmek için Irak ve Suriye’deki ortaklarımıza destek vermeye ve dünyanın herhangi bir yerindeki DAEŞ’in güvenli sığınaklar kurmalarını engellemek için küresel koalisyonlarla işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. IŞİD, 2004 yılında “Irak’ta El Kaide” veya AQI olarak radikal Ebu Musab el-Zarqawi tarafından kurulmuştur. Grup daha sonra “Irak İslam Devleti” olarak biliniyordu.

DAEŞ, tüm dünyadan binlerce yandaşını Irak ve Suriye’de mücadele etmek üzere saflarına kattı ve DAEŞ üyeleri korkunç sistematik insan hakları ihlalleri ve diğer acımasız suçlar işledi. DAEŞ üyeleri kitlesel infazlar gerçekleştirdiler, çocukları öldürdüler ve sakatladılar, bireylere ve tüm topluluklara yönelik tecavüz, insan ticareti ve diğer şiddet olaylarını gerçekleştirdiler. DAEŞ, kontrol ettiği bölgelerde Yezidilere, Hristiyanlara ve Şii Müslümanlarına karşı soykırımından ve bunun yanı sıra Sünni Müslümanlara, Kürtlere ve diğer azınlıklara karşı da etnik temizlikden sorumluydu. Nisan 2013’de, DAEŞ’in şu anki lideri olan Ebu Bekir El Bağdadi, Irak’taki İslam Devletinin DAEŞ’in adı altında faaliyet gösterdiğini açıkladı. Haziran 2014’te DAEŞ olarak da bilinen İŞİD, Suriye ve Irak’ın bazı kısımlarının kontrolünü ele geçirdi, kendi adıyla İslami halifelik ilan etti ve El Bağdadi’yi halife ilan etti. Son yıllarda, İŞİD, cihad gruplarının bağlılığını kazanarak dünyadaki radikalleşmiş bireylere Amerika Birleşik Devletleri’nde saldırılar konusunda ilham vermiştir.

İlave Foto

ISIS Kidnapping Networks - English
ISIS Kidnapping Networks - French
ISIS Kidnapping Networks - Kurdish
ISIS Kidnapping Networks
Mahfouz
Kayyal
Gregorios
Yazigi
Paulo