Terör Eylemleri
Bilgi için…

İslam Devrim Muhafızları Ordusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Adalet Ödülü, İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu (İDMO) ve Devrim Muhafızları Ordusu-Kudüs Gücü (İDMO-KG) ve ilgili tüm şubelerinin mali mekanizmalarının bozulmasına yol açan bilgi için 15 milyon dolara kadar bir ödül sunuyor. İDMO, dünya çapında çok sayıda terörist saldırı ve faaliyeti finanse etti. İDMO-KG, İran’ın İran dışındaki terörist operasyonlarını Hizbullah ve Hamas gibi vekilleriyle yönlendirmektedir.

Bakanlık, İDMO, İDMO-KG, ilgili şubeleri veya aşağıdaki önemli finansal kolaylaştırma mekanizmaları için gelir kaynakları hakkında bilgi için ödüller sunuyor:

  • Petrol karşılığı nakit para dahil olmak üzere İDMO ilişkili illegal mali planlar;
  • İDMO adına veya İDMO ilişkili uluslararası faaliyetlerde bulunan paravan şirketler;
  • ABD ve uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için İDMO’na yardım eden kuruluşlar veya bireyler;
  • İDMO ile iş yapan resmi finansal kurumlar;
  • İDMO’nun, terörist ve milis vekillerine ve ortaklarına nasıl fon ve materyal aktardığı;
  • İDMO bağışçıları veya finansal kolaylaştırıcılar;
  • İDMO işlemlerini kolaylaştıran finansal kurumlar veya döviz büroları;
  • İDMO veya finansörleri tarafından sahip olunan veya kontrol edilen işletmeler veya yatırımlar;
  • İDMO adına uluslararası ikili kullanım teknolojisi tedarikinde bulunan paravan şirketler; ve
  • Organizasyona finansal olarak fayda sağlayan İDMO üyelerini ve destekleyicilerini içeren kriminal planlar.

İDMO, 1979’da İran Devrimi’nden sonra kuruldu. İran ordusunun bir dalıdır ve, Kudüs Gücü ile en belirgin şekilde, İDMO, İran’ın aktörleri arasında rejimin küresel terörist kampanyasını yönetme ve yürütme konusunda en büyük role sahiptir.

15 Nisan 2019’da Dışişleri Bakanlığı, İDMO’nu Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın 219. Bölümü uyarınca Yabancı Terör Örgütü olarak belirledi. 2017 yılında, ABD Hazine Bakanlığı, İDMO’nu, İDMO-KG’nü destekleyen faaliyetleri için 13224 İcra Emri uyarınca Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist olarak tayin etti.

40 yıl önceki kuruluşundan bu yana İDMO terörist olaylara katıldı ve dünya çapında teröre destek verdi. İDMO, ABD vatandaşlarının ölümlerine neden olan saldırılar da dahil olmak üzere, Amerikalıları ve ABD tesislerini hedef alan birçok saldırıdan sorumludur. İDMO, Irak’ta ve Afganistan’da ABD ve müttefik birliklerine ve diplomatik misyonlarına yönelik saldırıları destekledi.

Ayrıca, bu grup rehineler aldı ve birçoğu bugün İran’da tutsak kalan sayısız ABD kişisini yanlış bir şekilde gözaltına aldı.

İDMO-KG, dünya çapında Almanya, Bosna, Bulgaristan, Kenya, Bahreyn, Türkiye ve ABD gibi ülkelerde terörist faaliyetler planladı.

Abdül Rıza Şahla

Abdül Rıza Şahla

Yemen’deki İran Devrim Muhafızları Yetkilisi

Abdül Rıza Şahla, Yemenö Sana’da bulunan İDM – Ordusu’nda yüksek rütbeli bir komutan. Şahla’nın dünya çapında Amerikalıları ve ABD müttefiklerini hedef alma konusunda uzun bir geçmişi var.

Şahla Irak’ta koalisyon kuvvetlerine yapılan bir çok suikastı plandı, aşırılık yanlısı Şii gruplara silah ve patlayıcılar sağladı ve 20 Ocak 2007’de Irak’taki Karbala’da 5 Amerikan askerini öldüren ve üç kişi yaralanmasına neden olan saldırıyı düzenledi.

Bir finansör ve üst düzey IRGC (Devrim Muhafızları) yetkilisi olarak, 2011’de Şahla, 5 milyon dolar fon sağladı ve Washington, DC’deki Suudi Büyükelçisine suikast yapmak için komployu yönetti. Şahla ayrıca ABD’de ve başka yerlerde de saldırı izleme planları yaptı.

Şahla, 2008 ve 2011’de ABD Hazine Bakanlığı tarafından Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist (SDGT) olarak atandı. Ayrıca, 2018’de Suudi Arabistan, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Bahreyn tarafından da aynen belirlendi.

Takma İsimleri:
Abdol Reza Shahlai
Abdul Reza Shala’i
`Abd-al Reza Shalai
`Abdorreza Shahlai
Abdolreza Shahla’i
Abdul-Reza Shahlaee
Hajj Yusef
Haji Yusif
Hajji Yasir
Hajji Yusif
`Yusuf Abu-al-Karkh’

Doğum Tarihi:
Yaklaşık 1957

Doğum Yeri:
Iran

Terörist Grup:
İDM – Ordusu

Bireysel Terörist Belirlemeleri:
Hazine Bakanlığı Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist (SDGT) – 2008, 2011
Avrupa Birliği, İngiltere, Suudi Arabistan, Bahreyn

Bölgeler:
Sana, Yemen
Kermanşah, İran
Mehran Askeri Üssü, İlam İli, İran

Abdül Rıza Şahla hakkında bir bilginiz varsa, lütfen en yakınınızdaki ABD Büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurun veya [email protected] adresine e-posta gönderin.

İlave Foto

İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
İslam Devrim Muhafızları Ordusu
Shahlai
Shahlai
Shahlai
Shahlai
Shahlai