Terör Eylemleri
Bilgi için…

John Granville ve Abdelrahman Abbas Rahama cinayetleri

Hartum, Sudan | 1 Ocak 2008

1 Ocak 2008’de ABD vatandaşı ve ABD Uluslararası Kalkınma Kurumu (USAID) çalışanı John Granville ve Sudanlı şöförü Abdelrahman Abbas Rahama, Hartum, Sudan’dan bir Yeni Yıl kutlamasından evlerine dönerken vurularak öldürüldüler.  Ayrı iki grup bu saldırının sorumluluğunu üstlendi: Şimdi feshedilen İki Nil Memleketi’nde El Kaide (AQTN) ve Ansar al-Tavhid (Tek Tanrı Destekçileri).

Bu cinayetle ilgili olarak Sudan yargı sistemi beş kişiyi yargıladı ve suçlu buldu.  Abdelraouf Abu Zaid Mohamed Hamza, Mohamed Makawi Ibrahim Mohamed, Abdelbasit Alhaj Alhassan Haj Hamad, ve Mohanad Osman Yousif Mohamed asılarak idam cezasına mahkum oldular ancak hüküm giydikten bir yıl sonra hapisten kaçtılar.  Söylendiğine göre Mohanad Mayıs 2011’de Somali’de öldü.  Abdelraouf  ise Sudanlı otoriteler tarafından tekrar yakalandı.  Makawi ve Abdelbasit ise halen kaçak durumdadır.

Abdelrahman Abbas Rahama 39 yaşında olup Juba, Sudan’da doğdu, USAID’deki işine 2004 yılında Darfur’daki Afet Müdahele Destek Takımı’nın asil üyesi olarak başladı.  Kasım 2005’de ise USAID Hartum’daki Sudan projesine şöför olarak işe alındı.

John Granville, 33 yaşında olup Buffalo, New York’dandı.  Üç yıldan beri Sudan’da USAID’in demokrasi ve yönetişim programlarında çalışıyordu.  20 yıl süren savaşlardan dolayı izole olmuş olan güney Sudan’da vatandaşlara hakları hakkında bilgi vererek seçimlere hazırlanmalarına yardımcı olmak için güneş enerjisi ile işleyen binlerce radyo dağıtılmasına yardımcı oluyordu.  Granville ayrıca 1997 ile 1999 yılları arasında Kamerun’da Barış Gönüllüsü olarak hizmet vermiş olup oradayken Fulbright bursu kazanarak Kamerun’da bağımsız araştırmalarda bulunmuştu.

Adalet Ödülleri programı, bu saldırıdan sorumlu kişilerin adalet önüne çıkartılmasını sağlayacak bilgi için 5 milyon dolara kadar ödül teklif ediyor.

Kurbanlar

Foto Abdelrahman Abbas Rahama
Abdelrahman Abbas Rahama
Foto John Granville
John Granville