Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Fakir Bin Abdülaziz Busura

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Ebu Yusuf El Tunusi olarak da bilinen Fakir Busura, aşırı radikal İslami gruplarla büyük çapta ilişkileri olan bir Tunus vatandaşıdır. El Kaide tarafından eğitilmiş bir eylemcidir ve intihar eylemi ile şehit olmak istediğini belirtmiştir. Busura Tunuslu terör zanlısı Abdurrauf Jdey’in arkadaşıdır, ikisinin geçmişte beraber seyahat ettikleri sanılıyor.

Busura 1988 yılında Tunus’u terk edip Fransa’ya yerleşti. 1991 yılında Fransa’dan ayrılarak Kanada’nın Montreal şehrine giden Busura, 1990’lı yıllarda sık sık Kanada ve Tunus arasında gidipgeldi, 1999 yılında Kanada vatandaşlığı aldı ve Kanada’da bulunduğu sırada Montreal’deki Assunna Camii’nin müdavimi oldu.

1999 yılında Kanada’dan ayrılan Busura, 1999-2000 arasında Afganistan’a birden fazla seyahat etmiş olabilir. Afganistan’da bulunduğu sırada El Kaide’den eğitim aldı.

Yetkililer, Busura’nın bir terör saldırısı planlamak veya gerçekleştirmek üzere Kanada ya da Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmeye çalışabileceğinden kaygı duymaktadır. Ciddi bir hastalığa muzdarip olduğu, sağlığının son derecede bozulması sonucu kilo kaybettiği ve fiziksel görünümünün değiştiği sanılıyor.