Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Ahlam Ahmad el-Tamimi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

“Khalti” ve “Halati” olarak da tanınan Ürdün vatandaşı, Ahlam Ahmad el-Tamimi, hüküm giymiş bir HAMAS terörist ajanıdır.

El-Tamimi, 9 Ağustos 2001’de, kalabalık bir Kudüs Sbarro pizzacısına bir bomba ve bir HAMAS intihar bombacısını götürdü. Bombacı burada patlayıcıları patlatıp yedisi çocuk 15 kişiyi öldürdü. Saldırıda, 31 yaşındaki New Jersey’li hamile bir okul öğretmeni Judith Shoshana Greenbaum ve 15 yaşındaki Malka Chana Roth olmak üzere, iki Amerikan vatandaşı öldü. Dört Amerikalı dahil 120’den fazla kişi yaralandı. Bombalamayı HAMAS üstlendi.

El-Tamimi, 2003 yılında, bir İsrail mahkemesinde saldırıya katıldığına dair suçunu kabul etti ve bombacıya yardım ettiği için İsrail’de 16 kez müebbet hapse mahkum edildi. 2011 yılının Ekim ayında, Hamas ile İsrail arasındaki bir tutuklu mübadelesinde serbest bırakıldı. A.B.D. Adalet Bakanlığı, 14 Mart 2017’de El-Tamimi’yi A.B.D. yasaları altında “bir kitle imha silahı kullanarak A.B.D. dışındaki A.B.D. vatandaşlarının ölümüne neden olma komplosu kurmak”la suçlayarak bir suç duyurusunda bulunup hakkında bir tutuklama emri çıkarttı. FBI da el-Tamimi’yi en çok aranan teröristlerin listesine eklemiştir ve onu “silahlı ve tehlikeli” saymaktadır.

FBI’ya göre, yarı zamanlı bir televizyon habercisi olarak çalışan eski bir öğrenci olan, el-Tamimi, HAMAS’ın askeri kanadı adına saldırılar gerçekleştirme sözü verdikten sonra bombacıyı araçla hedefe götürmüştü. Sbarro saldırısını planlayıp düzenleyen el-Tamimi, o konumu yoğun bir restoran olduğu için seçmişti. Kendisi ve intihar bombacısı, şüpheleri azaltmak için İsrailliler gibi giyindiler ve el-Tamimi bombayı bir gitar kasası içine saklayarak Batı Şeria şehrinden Kudüs’e kadar şahsen götürdü. El-Tamimi ayrıca, saldırıdan birkaç hafta önce Kudüs’teki bir markette küçük, el yapımı bir patlayıcıyı deneme olarak patlattığını da itiraf etti.

Hamas, Dışişleri Bakanlığı tarafından Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca bir Yabancı Terör Örgütü (FTO) ve A.B.D. Başkanlık Emri 13224 uyarınca Özel Olarak Atanmış Küresel Terörist (SDGT) olarak belirlenmiştir.

Adalet Ödülleri Programı, el-Tamimi’nin bu saldırıdaki rolünden ötürü tutuklanmasına veya mahkûm edilmesine yol açacak bilgiler için, 1993 Ortadoğu Barış Müzakerelerine Muhalif Olarak Şiddet ödül teklifinin bir parçası olarak, 5 milyon dolar teklif ediyor.

Ek Fotoğraflar

Malka Chana Roth
Malka Chana Roth
Judith Shoshana Greenbaum
Judith Shoshana Greenbaum
2001 Sbarro Pizzeria bombalanması
2001 Sbarro Pizzeria bombalanması
Ahlam Ahmad el-Tamimi
Ahlam Ahmad el-Tamimi