Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Abu Bakr al-Baghdadi

25 Milyon Dolara Kadar Ödül

Ebu Bekir El Bağdadi ayrıca Abu Du’a; ayrıca İbrahim Avvad İbrahim, Ali el Bedri olarak da bilinen bu kişi Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) terör örgütünün üst düzey lideridir. El Bağdadi’nin oluşturduğu tehdit 2011 yılında tutuklama veya mahkum edilmesini sağlayacak bilgi için Dışişleri Bakanlığının 10.000.000 USD ödül teklifinden beri önemli ölçüde artmıştır. İŞİD (aynı zamanda DAEŞ olarak da bilinen) terör örgütü Haziran 2014’de Suriye ve Irak’ta bazı bölgeleri kontrolü altına alarak İslam hilafeti kurdu ve el Bagdadi’yi halife ilan etti. Son yıllarda İŞİD tüm dünyadaki cihatçı grupların ve radikalleşmiş kişilerin desteğini kazanarak ABD’de saldırılara ilham kaynağı oldu.

El Bağdadi’nin yönetimi altında İŞİD Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden çok sayıda sivil rehinelerin vahşice katledilmesi dahil olmak üzere Orta Doğu’da binlerce sivilin ölümünden sorumlu olmuştur. El Bağdadi 2011 yılından bu yana Irak’ta düzenlediği bir çok terörist saldırılarda kendi ülkesinden olan binlerce Iraklı vatandaş yaşamını kaybetmesine neden olmuştur. Grup ayrıca kendi kendine ilan edilen halifeliğin sınırlarının ötesinde terör saldırılarını başlattı. Kasım 2015’de Beyrut’ta iki İŞİD intihar saldırıları arkasında 43 ölü ve 239 yaralı bıraktı. Aynı ay İŞİD Paris’de yedi koordine saldırıda bulundu – en az 130 kişi yaşamını kaybederken 350 kişi yaralandı. Mart 2016’de ise İŞİD teröristleri Belçika’da aralarında dört ABD vatandaşı dahil olmak üzere en az 34 kişiyi öldürdü – ve 270 kişiden fazla da yaraladı.

ABD Dış İşleri Bakanlığı 13224 sayılı Yürütme Emri ile El Bağdadi’yi Özel Belirlenmiş Küresel Terörist olarak belirlemiştir. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İŞİD (DAEŞ) ve El Kaide Yaptırımlar Komitesi’nde de listelenmiştir.

İlave Foto

Baghdadi Poster 1 - English
Baghdadi Poster 1 - Arabic
Baghdadi Poster 1 - Kurdish
Baghdadi Poster 1 - Turkish
Photo of Abu Bakr al-Baghdadi