Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Ebu-Muhammed el-Şimali (Abu-Muhammad al-Shimali)

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Daha çok Ebu-Muhammed el-Şimali olarak tanınan Irak ve Şam İslami Devleti (IŞİD) Kıdemli Sınır Amiri Tirad el-Carba’nın, 2005’den beri, daha önce Irak’taki El Kaide olarak bilinen IŞİD ile bağlantısı vardır. Bu kişi şu sırada IŞİD’ın Göçmenlik ve Lojistik Komitesi’nin önemli bir yetkilisi olarak hizmet yapmakta ve yabancı terörist savaşçıların öncelikle Türkiye’nin Gaziantep kenti üzerinden IŞİD’ın elinde olan Suriye sınır kenti Cerablus’a geçmelerini sağlamakla sorumludur. El-Şimali ve Göçmenlik ve Lojistik Komitesi, kaçakçılık etkinliklerini, finansal transferlerini ve Avrupa, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’ndan Suriye ve Irak’a geçiş lojistiğini koordine etmektedir. El-Şimali, 2014’de Avustralya, Avrupa ve Orta Doğu’dan IŞİD savaşçı adaylarının Türkiye’den Suriye’ye seyahat etmelerini sağlamış ve IŞİD’ın Suriye’nin Azaz kentindeki IŞİD’a yeni katılanların işlemlerinin yapıldığı merkezi yönetmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri ve 60’dan fazla uluslararası ortaktan oluşan Global Koalisyon, IŞİD’a zarar verip nihai olarak onu yenmeye adanmıştır. Bu hedefi başarmak, çoklu, karşılıklı olarak güçlendirilen çaba hatları gerektirir. Koalisyonun ana çaba hatlarından biri de, yabancı terörist savaşlarının akışını önlemektir. Bu yaklaşım, yurtiçi güvenlik, kolluk kuvvetleri, adalet sektörü, istihbarat, diplomatik, askeri, kapasite oluşturma ve bilgi paylaşma çabalarını bir araya toplar.

100’den fazla ülkeden 25,000’den fazla yabancı terörist savaşçı Irak ve Suriye’ye gitmiştir. Irak ve Suriye savaş alanları, yabancı terörist savaşçılara savaş deneyimi, silah ve patlayıcı eğitimi ve Batı’yı hedef alan saldırılar planlıyor olabilecek terör ağlarına erişim sağlamaktadır. Paylaşılan yabancı terörist savaşçı tehdidi, A.B.D. federal kuruluşları ve savaşçı akımını engelleyecek ve nihai olarak IŞİD’ı yenecek tüm var olan yolları geliştirecek uluslararası ortaklar arasında daha da yakın bir işbirliğini teşvik etmektedir.