Başarı Öyküleri

Adalet Ödülleri programı kapsamında, uluslararası terör saldırıların önlenmesi veya önceki eylemlere katılanların adalete teslim edilmesine yardımcı olan bilgileri sağlayan 100’tan fazla kişiye 150 milyon doları aşan ödeme yapıldı.

Sahip olduğu bilgileri açıklamak isteyen cesur insanlar aynı zamanda terör saldırılarının önlenmesi ve çözümlenmesinde yardımcı oldu:

  • RFJ (Adalet için Ödül Programı), 2019’da adalete teslim edilen Orta Doğu’daki önemli bir DAEŞ lideri için milyonlarca dolarlık bir ödeme yaptı.
  • Basra Körfezi Savaşı sırasında, bir Doğu Asya ülkesindeki cesur muhbir, gerçekleştirilmesi planlanan bir dizi terör saldırısı hakkında çok önemli bilgiler vermişti. Teröristler saldırmaya niyetlendikleri hedeflerde keşif çalışması yapmış; otomatik silahlar, el bombaları ve patlayıcılar toplamıştı. Bu muhbir, planlanan saldırıların birincisinden sadece 48 saat önce, teröristlerin planına engel olunmasını sağlayacak çok önemli bilgiler verdi. Saldırı önlendi, genç adama önemli bir ödül verildi ve ailesi güvenli bir yere yerleştirildi. Bu kişi söz konusu bilgileri vererek yüzlerce insanın hayatını kurtarmıştı.
  • Başka bir vakada, genç bir kadın bir yolcu uçağını kaçıran ve uçaktaki yolcuları vahşice döven kişilerle ilgili bilgi verdi. O,”adaletin yerine geldiğini kuvvetle hissettiğini” söyledi. Hava korsanlarının lideri ABD’ye gönderildi ve hava korsanlığı suçundan hapse mahkum edildi. Genç kadın terörle mücadeleye katkılarından dolayı ödül aldı.
  • Bir yabancı üniversitede öğrenci olan başka bir genç kadın, bir Amerikalı diplomatın vahşice katledilmesine tanık oldu. Onun verdiği bilgiler sayesinde, iki saldırgan ömür boyu hapse mahkum edildi. Öğrenci ve ailesi güvenli bir yere yerleştirildi ve önemli bir ödül verildi.