Programa Genel Bakış

RFJ (Adalet için Ödül), ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Ödül Programı 1984 Uluslararası Terörizm ile Mücadele 98-533 nolu Kamu Yasası (2708 § 22 U.S.C.’de kodlanan) tarafından kurulmuştur. Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yönetilen RFJ’nin (Adalet için Ödül) hedefi, uluslararası teröristleri adaletle karşı karşıya getirmek ve ABD kişilerine veya varlıklarına karşı olan uluslararası terör eylemlerini önlemektir. Bu program altında ABD’ye mensup kişilere veya varlıklara karşı uluslararası eylemler planlayan, icra eden, yardımcı olan veya teşebbüs eden kişilerin özellikle tutuklanmasına veya mahkumiyetine yol açan veya ilk etapta bu tür eylemlerin olmasını engelleyen bilgi getirerek önemli bir terörist liderinin kimliğinin veya yerinin belirlenmesine, veya terörizm finansmanının bozulmasına neden olan bilgiye Dışişleri Bakanı ödül için yetki vermeyi öngörmektedir.

Dışişleri Bakanına, terörizmle mücadele veya Amerika Birleşik Devletleri’nin terör eylemlerinden korunması için daha yüksek tutarların gerekli olduğuna karar vermesi halinde, 25 milyon dolardan daha fazla ödül ödemesi için yetki verilmiştir.

Adalet Ödülleri programının 1984 yılında başlamasından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti teröristlerin hapsedilmesi veya dünya genelinde uluslararası terör eylemlerinin önlenmesini sağlayacak somut bilgiler veren 100’tan fazla kişiye 150 milyon doları aşan ödeme yaptı. Program, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bombalanması olayında hüküm giyen uluslararası terörist Remzi Yusuf’un yakalanmasında önemli rol oynadı.

Adalet Ödülleri programının tabi olduğu kanun Amerikalıları hedef alan terörizme yönelik olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri bilgileri vatandaşları risk altında olan diğer ülkelerle de paylaşır. Her hükümet ve her vatandaşın, teröristleri adalete teslim etme ve terör eylemlerini önlemede payı vardır.