Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Abdullah Ahmet Abdullah

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Abdullah, El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir. Abdullah, El Kaide için deneyimli bir mali görevli, kolaylaştırıcı ve operasyon planlayıcısıdır.

Abdullah, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

1990’lı yıllarda Abdullah, El Kaide’nin operatörlerine ve ayrıca, Umudu Restore Et Operasyonu sırasında Mogadişu’daki ABD kuvvetlerine karşı savaşan Somalili aşiretlere askeri eğitim verdi. 1996-1998 yılları arasında Afganistan’da çok sayıda El Kaide eğitim kampı işletti.

Elçilik bombalı saldırılarından sonra, Abdullah, İran’ın İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) koruması altında İran’a taşındı. 2003’te İranlı yetkililer onu ve diğer El Kaide liderlerini ev hapsinde tuttular. Eylül 2015’te, Abdullah ve diğer kıdemli El Kaide liderleri, El-Kaide’nin Yemen’de kaçırdığı İranlı bir diplomat karşılığında, İran gözetiminden serbest bırakıldı.

İlave Foto

Foto Abdullah Ahmet Abdullah
English AAA and SaA PDF