Aranıyor
Adaletin önüne getirecek bilgi…

Abdurrauf Bin Habip Jdey

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Faruk El Tunisi olarak da bilinen Abdurrauf Jdey’in, çok geniş kapsamlı radikal ilişkileri vardır. El Kaide eylemcileri ile yakın temas halindedir ve kaçırma/terör eylemlerine yönelik planların hazırlanmasına katılmıştır. Tunuslu terör zanlısı Faker Boussora’nın arkadaşı olan Jdey’in, geçmişte onunla birlikte seyahat ettiği sanılıyor.

Jdey 1991 yılında Tunus’tan ayrılıp Kanada’nın Montreal şehrine göç etti ve 1995 yılında Kanada vatandaşı oldu. Kanada’da bulunduğu sırada Montreal Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi aldı ve Montreal’deki Assunna Camii’nin müdavimi oldu.

Jdey 1999 yılında Kanada’dan ayrıldı, 2000 yılına kadar Afganistan’da savaş eğitim ve deneyimi edindi. Afgan Kuzey İttifakı’na karşı mücadelede yer aldı ve cihat uğrunda şehit olma niyetini bildiren bir intihar mektubu yazdı. Jdey bu sıralarda, 2001 yılında bir El Kaide liderinin evinde ele geçirilen meşhur şehitlik videosunun çekiminde rol aldı.

Jdey 2001 yılında Montreal’e dönerek diğer radikallerle birlikte cihada katılma yöntemleri üzerinde çalıştıktan sonra Kanada’dan ayrıldı. Yetkililer, Jdey’in bir terör saldırısı planlamak veya gerçekleştirmek üzere Kanada veya Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmeye çalışabileceğinden kaygı duyuyor.

İlave Foto

İlave Foto Abdurrauf Bin Habip Jdey
İlave Foto Abdurrauf Bin Habip Jdey