SON HABERLER

Kasım El-Rimi

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Kasım El-Rimi, El Kaide lideri Ayman el-Zawahiri’ye bağlılık yeminin hemen ardından Haziran 2015’te AQAP’nin emiri oldu ve Amerika’ya karşı yeni saldırılar için çağrıda bulundu. El-Rimi, 1990’larda Afganistan’daki bir El Kaide kampında teröristleri eğitti ve daha sonra Yemen’e geri döndü ve bir AQAP askeri komutanı oldu. Yemen’de ABD Yemen Büyükelçisi’ne suikast düzenlenmesi yüzünden 2005 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 2006’da kaçtı. El-Rimi, Eylül 2008’de yapılan ve 10 Yemen muhafızı, dört sivil ve altı teröristin öldüğü ABD’nin Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıya ilişkilendirildi. El-Rimi ayrıca Aralık 2009’da ABD’ye giden bir uçakta “iç çamaşır bombacısı” Umar Faruk Abdulmutallab’ın intihar saldırısı teşebbüsü olayı ile ilişkilendirildi. 2009 yılında Yemen hükümeti, kendisini Yemen’deki Abyan eyaletinde bir El Kaide eğitim kampı yürütmekle suçladı.

(Tam metin »)

Halid Saeed El-Batarfi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Halid El-Batarfi, Yemen’in Hadramaut Valiliği’nde AQAP’ın kidemli üyesi olup AQAP’nın şura konseyinin de eski üyelerinden biridir. 1999 yılında Afganistan’a giderek El Kaide’nin El-Faruk kampında eğitim gördü. 2001 yılında ABD kuvvetlerine ve Kuzey İttifakına karşı Taliban’la birlikte savaştı. 2010 yılında Yemen’de AQAP’ye katılan El-Batarfi, Yemen’in Abyan Eyaletini devralmak için AQAP savaşçılarına liderlik etti ve AQAP’ın Abyan emiri seçildi. AQAP lideri Nasir el-Vuhayşi’nin Haziran 2016’da ABD askeri saldırısı ardından ölmesinden sonra El Kaide’nin ABD ekonomisini yok edeceği ve diğer ABD çıkarlarına saldıracağı yönünde bir uyarı yayınladı.

(Tam metin »)

Abdullah Ahmet Abdullah

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Abdullah, El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir. Abdullah, El Kaide için deneyimli bir mali görevli, kolaylaştırıcı ve operasyon planlayıcısıdır.

Abdullah, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

1990’lı yıllarda Abdullah, El Kaide’nin operatörlerine ve ayrıca, Umudu Restore Et Operasyonu sırasında Mogadişu’daki ABD kuvvetlerine karşı savaşan Somalili aşiretlere askeri eğitim verdi. 1996-1998 yılları arasında Afganistan’da çok sayıda El Kaide eğitim kampı işletti.

(Tam metin »)

Seyf El Adil

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

El-Adil El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir.

El-Adil, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

Mısır’daki içişleri bakanlığına düzenlenen bir suikast girişiminden sonra diğer binlerce hükümet karşıtı militanla birlikte 1987’de tutuklanmasına kadar Mısır Özel Kuvvetleri’nde bir yarbaydı

(Tam metin »)

Abdul Wali

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Abdul Wali, Tahrik-e-Taliban Pakistan ile (TTP) ilişkili militan bir fraksiyon olan Cemaat ul-Ahrar’ın (JuA) lideridir. Afganistan’ın Nangarhar ve Kunar Vilayetlerinden faaliyet gösterdiği bildirilmektedir.

Wali’nin liderliği altında JuA, Punjab’daki en operasyonel olarak aktif olan TTP şebekelerinden biridir ve , Pakistan’nın birçok yerinde birçok intihar saldırısı ve diğer saldırılar düzenlediği iddia edilmektedir.

Mart 2016’da JuA, Lahor’daki bir kamu parkında 75 kişinin ölümüne ve 340 kişinin yaralanmasına neden olan bir intihar bomba saldırısı gerçekleştirdi.

(Tam metin »)

Mangal Bagh

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Mangal Bagh, Tehrik-e-Taliban Pakistan’a (TTP) bağlı militan bir grup olan Lashkar-e-İslam’ın lideridir. Grubu uyuşturucu kaçakçılığı, kaçakçılık, adam kaçırma, NATO konvoylarına baskınlar ve Pakistan ile Afganistan arasındaki transit ticarete ilişkin vergilerden kazanç sağladı.

Bagh, 2006’dan beri Laşkar-e-İslam’ı yönetti. Deobandi İslam tarikatının aşırı bir versiyonunu zorla uygulatırken kontrolünde olan doğu Afganistan ve batı Pakistan bölgelerindeki ve özellikle Afganistan, Nangarhar bölgesinde yasadışı gelir akışlarını korumak için ittifaklar değiştirdi.

(Tam metin »)

Ahlam Ahmad el-Tamimi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

“Khalti” ve “Halati” olarak da tanınan Ürdün vatandaşı, Ahlam Ahmad el-Tamimi, hüküm giymiş bir HAMAS terörist ajanıdır.

El-Tamimi, 9 Ağustos 2001’de, kalabalık bir Kudüs Sbarro pizzacısına bir bomba ve bir HAMAS intihar bombacısını götürdü. Bombacı burada patlayıcıları patlatıp yedisi çocuk 15 kişiyi öldürdü. Saldırıda, 31 yaşındaki New Jersey’li hamile bir okul öğretmeni Judith Shoshana Greenbaum ve 15 yaşındaki Malka Chana Roth olmak üzere, iki Amerikan vatandaşı öldü. Dört Amerikalı dahil 120’den fazla kişi yaralandı. Bombalamayı HAMAS üstlendi.

(Tam metin »)

Talal Hamiyah

7 Milyon Dolara Kadar Ödül

Talal Hamiyah, Hizbullah’ın tüm dünyadaki organize hücrelerini yöneten Dış Güvenlik Kuruluşu (DGK) başkanıdır. DGK, Lübnan dışındaki terörist saldırıların planlanması, koordinasyonu ve uygulanmasından sorumlu Hizbullah unsurudur. Saldırılar öncelikle İsraillileri ve Amerikalıları hedef aldı.

Ortadoğu’da ve dünyadaki Hizbullah terörist faaliyetlerine destek sağladığı için Talal Hamiyah ABD Hazine Bakanlığı tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde 13224 sayılı Yürütme Emri altında Özel Olarak Atanmış Küresel (ÖAKT) Terörist olarak belirlendi.

(Tam metin »)

Fuat Şükrü (Fuad Shukr)

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Fuat Şükür, uzun zamandır Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a askeri işlerde üst düzeyde danışmanlık yapmaktadır. Şükrü, Güney Lübnan’da Hizbullah kuvvetlerinin ordu komutanı olarak üst düzey bir Hizbullah operatörüdür. Hizbullah’ın en üst birimi olan Cihad Konseyi’nde görev yapmaktadır.

Şükrü 30 yılı aşkın bir süredir Hizbullah adına faaliyet göstermektedir. Şu anda ölü olan Hizbullah komutanı İmad Mughniyah ile yakın bir ilişki içindeydi. Şükrü 23 Ekim 1983 tarihinde Beyrut, Lübnan’da düzenlenen ve 241 ABD’li asker personelinin hayatına son veren ABD Deniz Piyadeleri Kışlası Bombardımanının planlanması ve yürütülmesinde merkezi bir rol oynadı.

(Tam metin »)

Muhammad El Cavlani (Muhammad al-Jawlani)

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Muhammed el-Julani olarak ve Ebu Muhammed el-Golani olarak da bilinen Muhammed El Cavlani El Kaide’nin Suriye şubesi olan El Nusra Cephesi (ANF) terör örgütünün üst düzey lideridir. Nisan 2013’te El Cavlani, El Kaide’ye ve lideri Ayman el-Zawahiri’ye bağlılık sözü verdi. Temmuz 2016’da El Cavlani, çevrimiçi bir videoda El Kaide ve el-Zawahiri’yi övdü ve ANF’nin adını Jabhat Fath Al Şam olarak değiştirdiğini iddia etti (“Levant Cephesinin Fethi”). El Cavlani’nin liderliği altında, ANF Suriye genelinde sivilleri hedef alan çok sayıda terör saldırısı gerçekleştirdi. Nisan 2015’te ANF’nin Suriye’deki bir denetim noktasından yaklaşık 300 Kürt sivili kaçırdığı ve daha sonra serbest bıraktığı bildirildi. Haziran 2015’te ANF, Suriye’nin İdlib ilçesindeki Dürzi köyü Qalb Lawzeh’teki 20 sakinin katledilmesinden sorumlu olduğu iddiasında bulundu. (Tam metin »)

Joel Wesley Shrum’un Cinayeti

Taizz, Yemen | 18 Mart, 2012

18 Mart 2012’de 29 yaşındaki Shrum, Taizz, Yemen’deki işine giderken aracına doğru yaklaşan bir motosikletin arkasına binmiş silahlı bir kişi tarafından yolda vurularak öldürüldü. Ölümü esnasında, Uluslararası Eğitim ve Geliştirme Merkezi’nde yöneticilik ve İngilizce öğretmeni olarak çalışan Shrum, Yemen’de karısı ve iki küçük çocuğu ile birlikte yaşıyordu. Saldırıdan birkaç gün sonra, Arap Yarımadası’ndaki El Kaide (AQAP) terör örgütü, cinayetten sorumlu olduğunu iddia etti. ABD Dış İşleri Bakanlığı, Adalet Ödülleri Programı, Amerikan vatandaşı Joel Shrum’un öldürülmesine azmetmiş, planlamış veya yardım etmiş kişilerin tutuklanmasına veya mahkûm edilmesine yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar bir ödül öneriyor. (Tam metin »)

Abu Bakr al-Baghdadi

25 Milyon Dolara Kadar Ödül

Ebu Bekir El Bağdadi ayrıca Abu Du’a; ayrıca İbrahim Avvad İbrahim, Ali el Bedri olarak da bilinen bu kişi Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) terör örgütünün üst düzey lideridir. El Bağdadi’nin oluşturduğu tehdit 2011 yılında tutuklama veya mahkum edilmesini sağlayacak bilgi için Dışişleri Bakanlığının 10.000.000 USD ödül teklifinden beri önemli ölçüde artmıştır. İŞİD (aynı zamanda DAEŞ olarak da bilinen) terör örgütü Haziran 2014’de Suriye ve Irak’ta bazı bölgeleri kontrolü altına alarak İslam hilafeti kurdu ve el Bagdadi’yi halife ilan etti. Son yıllarda İŞİD tüm dünyadaki cihatçı grupların ve radikalleşmiş kişilerin desteğini kazanarak ABD’de saldırılara ilham kaynağı oldu. (Tam metin »)

Gülmurat Halimov (Gulmurod Khalimov)

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Eski Tacikistan özel operasyonlar albayı, polis şefi ve askeri keskin nişancı Gülmurat Halimov, Irak ve Şam İslam Devleti üyesidir ve gruba üye kazandırmaktadır. Tacikistan İçişleri Bakanlığı’nın özel bir paramiliter birliğinin komutanıydı. Halimov, IŞİD için savaştığını kanıtlayan bir propaganda videosunda göründü ve Amerikalılar’a karşı şiddet dolu eylemler yapılması konusunda açıkça çağrı yaptı. (Tam metin »)

Ebu-Muhammed el-Şimali (Abu-Muhammad al-Shimali)

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Daha çok Ebu-Muhammed el-Şimali olarak tanınan Irak ve Şam İslami Devleti (IŞİD) Kıdemli Sınır Amiri Tirad el-Carba’nın, 2005’den beri, daha önce Irak’taki El Kaide olarak bilinen IŞİD ile bağlantısı vardır. Bu kişi şu sırada IŞİD’ın Göçmenlik ve Lojistik Komitesi’nin önemli bir yetkilisi olarak hizmet yapmakta ve yabancı terörist savaşçıların öncelikle (Tam metin »)

Büyük bozguna uğratan bilgiler Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) Finansal Kaynak Sağlama Amaçlı Petrol ve Eski Eser Kaçakçılığı

Adalet İçin Ödül programı, Arapça kısaltması DAESH olarak da bilinen terörist grup Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından, için, adına veya menfaatine petrol ve eski eser satışı ve/veya ticaretinde büyük bir bozguna neden olacak bilgiler karşılığında 5 milyon dolara varan bir ödül vermektedir. (Tam metin »)