SON HABERLER

Adnan Ebu Valid el- Sahravi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Adnan Ebu Valid el-Sahravi (Ebu Valid), Büyük Sahra’da (IŞİD-GS olarak da bilinir) belirlenen Yabancı Terör Örgütü (FTO, YTÖ) IŞİD’in lideridir. IŞİD-GS, Abu Valid ve takipçilerinin El Kaide grubu içinde yer alan El-Mourabitoun’dan ayrılmasıyla ortaya çıktı.

Ebu Valid, Mayıs 2015’de grubunun IŞİD’e olan bağlılığını ilan etti ve Ekim 2016’da IŞİD bu taahhüdünü kabul etti. Öncelikle Mali-Nijer sınırında Mali’de üst kuran IŞİD-GS, Ebu Valid’in önderliği altında çeşitli saldırıların sorumluluğunu üstlendi; 4 Ekim 2017’de Nijerya’da Mali sınırına yakın Tongo Tongo bölgesinde ortak ABD-Nijerya devriyesine düzenlenen ve dört ABD askerinin ve dört Nijeryalı askerin ölümüyle sonuçlanan saldırı da buna dahildir.

(Tam metin »)

2017 Nijer Saldırısı

Tongo Tongo, Nijer | 4 Ekim 2017

4 Ekim 2017’de, IŞİD-Büyük Sahra (IŞİD-GS) bağlantılı militanlar, ABD Özel Kuvvetler ekibinin üyelerine- Nijer’de Nijerya kuvvetlerine terörle mücadele konusunda eğitim vermek, danışmanlık yapmak ve yardım etmek için orada bulunan-ve Mali sınırına yakın Nijer, Tongo Tongo köyü yakınlarında bulunan ortak Nijerya kuvvetlerine saldırdı. IŞİD-GS saldırısı dört ABD ve dört Nijeryalı askerin ölümüyle sonuçlandı. Bu karşılaşmada iki Amerikalı ve sekiz Nijeryalı yaralandı. 12 Ocak 2018’de IŞİD-GS lideri Adnan Ebu Valid el-Sahravi bu saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Adalet İçin Ödüller, bu terör eyleminin sorumluluğunu taşıyan herhangi bir ülkede tutuklanmasına veya mahkumiyetine yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar bir ödül sunuyor.

(Tam metin »)

Faruk el Suri

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Faruk el Suri, terör örgütü Huras el Din’in (HED) lideridir. El Suri, El Kaide’nin (EK) kıdemli bir üyesi olarak on yıllardan beri terör örgütünde aktif olarak çalışmaktadır. 1990’larda Afganistan’da EK kıdemli lideri Sayfal Adil ile Afganistan’da kıdemli paramiliter bir eğitimciydi ve 2003’ten 2005’e kadar Irak’ta EK için savaşçıları eğitti. El Suri daha önce 2009’dan 2013’e kadar Lübnan’da gözaltına alındı ve ardından El Nusra Cephesi’nin askeri komutanı oldu. 2016’da El Nusra Cephesi’nden ayrıldı.

10 Eylül 2019’da Dışişleri Bakanlığı, El Suri’yi 13224 Yürütme Emri uyarınca Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist ilan etti.

(Tam metin »)

Sami el Uraydi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Sami el Uraydi, Huras el Din’in (HED) kıdemli Şeriat görevlisiydi. El Uraydi daha önce ABD ve İsrail’e karşı terörist tertiplere karışmıştı. Al-Uraydi, grubun üst düzey karar organı olan HED’in şura üyesidir. El Uraydi, El Nusra Cephesi’nin 2014’ten 2016’ya kadar kıdemli şeriat görevlisiydi ve gruptan 2016 yılında ayrıldı.

Huras el Din, bazı grupların Heyet Tahrir el Şam’dan (HTŞ) ayrılmasının ardından 2018’in başında Suriye’de ortaya çıkan El Kaide’ye bağlı bir gruptur. El Uraydi de dahil olmak üzere HED liderliği EK ve lideri Ayman el Zevahiri’ye sadık kalmaya devam ediyor.

(Tam metin »)

Abu Abdülkerim el Masri

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Ebu Abdülkerim el Masri, El-Kaide’nin (EK) deneyimli bir üyesi ve Huras el Din’nin (HED) kıdemli lideridir. 2018 yılında, El Masri, HED’in şura üyesi, grubun kıdemli karar organı ve El Nusra Cephesi arasında arabulucu olarak görev yaptı.

Huras el Din, çeşitli grupların Heyet Tahrir el Şam’dan (HTŞ) ayrılmasının ardından 2018’in başında Suriye’de ortaya çıkan El Kaide’ye bağlı bir gruptur. El Masri de dahil olmak üzere HED liderliği EK ve lideri Ayman el Zevahiri’ye sadık kalmaya devam ediyor.

(Tam metin »)

İslam Devrim Muhafızları Ordusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Adalet Ödülü, İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu (İDMO) ve Devrim Muhafızları Ordusu-Kudüs Gücü (İDMO-KG) ve ilgili tüm şubelerinin mali mekanizmalarının bozulmasına yol açan bilgi için 15 milyon dolara kadar bir ödül sunuyor. İDMO, dünya çapında çok sayıda terörist saldırı ve faaliyeti finanse etti. İDMO-KG, İran’ın İran dışındaki terörist operasyonlarını Hizbullah ve Hamas gibi vekilleriyle yönlendirmektedir.

Bakanlık, İDMO, İDMO-KG, ilgili şubeleri veya aşağıdaki önemli finansal kolaylaştırma mekanizmaları için gelir kaynakları hakkında bilgi için ödüller sunuyor:

(Tam metin »)

Mu‘taz Numan ‘Abd Nayif Najm al-Jaburi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Mu’az Numan Hacı Taysir olarak da bilinen Abd Nayif Najm el-Jaburi, Irak ve Suriye İslam Devleti’nin (ISİD) kıdemli bir lideri ve IŞİD’in Irak’taki DAEŞ’den önceki El-Kaide’nin de eski saygın üyesidir.

El Jaburi, DAEŞ’in terörist ve isyancı faaliyetleri için bomba yapımını denetlemiştir.

(Tam metin »)

Sami Jasim Muhammad al-Jaburi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Hacı Hamid olarak da bilinen Sami Jasim Muhammed el-Jaburi, Irak ve Suriye İslam Devleti’nin (IŞİD) kıdemli bir lideri ve IŞİD’in Irak’taki öncülü kuruluşu El Kaide’nin (AQI) eski üyesidir. Muhammed el-Jaburi, DAEŞ’in terörist operasyonlarının mali yönetiminde önemli rol oynamıştır.

2014 yılında Güney Musul’da DAEŞ’in yardımcısı olarak görev yaparken, IŞİD’in maliye bakanına eşdeğer olarak hizmet verdiği, grubun gelir getirici yasadışı petrol, gaz, tarihi eser ve maden satışlarını denetlediği söylenmektedir.

(Tam metin »)

Amir Muhammad Sa’id Abdal-Rahman al-Mawla

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Hacı Abdullah olarak da bilinen El Mevlevi, Irak ve Şam İslam Devleti (DAEŞ) üst düzey lideridir. DAEŞ’in öncül örgütü, Irak’taki El Kaide’de (AQI) din bilimcisiydi ve DAEŞ’in üst düzey liderlik rolünü üstlenmek için kademeli olarak yükseldi.

DAEŞ’in en kıdemli ideologlarından biri olan Hacı Abdullah, Kuzeybatı Irak’ta Yezidi dini azınlığının kaçırılması, katledilmesi ve insan ticaretinin yönlendirilmesine ve haklı gösterilmesine yardım etti ve grubun bazı küresel terörist operasyonlarını da denetlediğine inanılıyor. DAEŞ’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin potansiyel bir halefidir.

(Tam metin »)

İŞİD İnsan Kaçırma Ağları

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet Ödül programı, DAEŞ’in insan kaçırma ağları hakkında bilgi için veya Hıristiyan din adamları Maher Mahfouz, Michael Kayyal, Gregorios Ibrahim, Bolous Yazigi ve Paolo Dall’Oglio’yu kaçırmaktan sorumlu kişiler hakkında bilgi için 5 milyon dolara kadar ödül veriyor. Bu ödüller, DAEŞ’e karşı mücadelemizde önemli bir anda sunuluyor. Dini liderlerin kaçırılması, DAEŞ’in acımasız taktiklerini ve masum bireyleri hedef almanın onayını göstermektedir.

9 Şubat 2013’te, Yunan Ortodoks Rahibi Maher Mahfouz ve Ermeni Katolik Rahibi Michael Kayyal, Suriye’nin Kafrun kentindeki bir manastıra giden halk otobüsü içindeydi. Halep’in yaklaşık 30 kilometre dışında, DAEŞ radikalleri aracı durdurdu, yolcu belgelerini kontrol etti, sonra iki rahibi otobüsten çıkardı. O zamandan beri ne görüldüler ne de duyuldular.

(Tam metin »)

Salman Raoul Salman

7 Milyon Dolara Kadar Ödül

Salman Raoul Salman, Batı Yarımküre’deki Hizbullah terörist faaliyetlerini yönlendirmekte ve desteklemektedir. Hizbullah’ın Dış Güvenlik Örgütü’nde (ESO) lider olan Salman, dünya çapındaki komplolara da katıldı. ESO, Lübnan dışındaki terörist saldırıların planlanmasından, koordinasyonundan ve yürütülmesinden sorumlu Hizbullah unsurudur. Saldırılar öncelikle İsraillileri ve Amerikalıları hedef almaktadır.

Salman’ın yer aldığı komplolar arasında Arjantinli İsrailli Karşılıklı Birlik (AMIA) kültür merkezinin bombalanması yer alıyor. 18 Temmuz 1994 tarihinde, Hizbullah Buenos Aires’teki AMIA kültür merkezinin dışında araç kaynaklı bir el yapımı bomba patlattı ve 85 kişi öldü. Salman, saldırının yerdeki koordinatörü olarak görev yaptığı şeklinde değerlendirildi.

(Tam metin »)

Lübnan Hizbullah’ın Finansal Ağı

Adalet için Ödül, Lübnan Hizbullah’ın finansal mekanizmalarının kesilmesine yol açacak bilgiler için 10 milyon dolar değerinde bir ödül sunuyor. Hizbullah gibi terör örgütleri, operasyonları sürdürmek ve küresel çapta saldırılar başlatmak için finansman ve kolaylaştırma ağlarına güveniyor. Hizballah, İran’dan, uluslararası işletmelerden ve yatırımlardan, bağış ağlarından, yolsuzluktan ve kara para aklama faaliyetlerinden doğrudan mali destekle yılda yaklaşık bir milyar dolar kazanıyor. Grup, bu fonları aşağıdakiler de dahil olmak üzere, dünya çapındaki kötü niyetli aktivitelerini desteklemek için kullanmaktadırr: Esad diktatörlüğünü desteklemek için milis üyelerinin Suriye’ye dağıtılması; Amerikan topraklarında gözetim ve istihbarat toplamak için yapılan operasyonlar; ve Hizbullah’ın hassas güdümlü füzelere sahip olduğunu iddia ettiği noktaya kadar askeri yeteneklerin arttırılması. Bu terörist operasyonlar Hizbullah’ın uluslararası finansal destek ve faaliyet ağı aracılığıyla finanse edilmektedir—bunlar Hizbullah’ın can damarı olan finansal imkânlar ve altyapılardır.

(Tam metin »)

2008 Bombay Saldırıları

Bombay, Hindistan | 26-29 Kasım 2008

Pakistan tabanlı yabancı terör örgütü Lashkar-e-Tayyiba (LeT) tarafından eğitilmiş on saldırgan, Bombay, Hindistan’da, Taj Mahal oteli, Oberoi oteli, Leopold Cafe, Nariman (Chabad) Evi ve Chhatarapati Shivaji Terminus tren istasyonu dahil olmak üzere birçok hedefe 26 Kasım 2008’de başlayarak 29 Kasım 2008’a kadar devam eden bir şekilde, bir dizi koordineli saldırı gerçekleştirerek yaklaşık 170 kişinin ölümüne neden olmuştur.

Üç günlük kuşatma sırasında altı Amerikalı ölmüştür: Ben Siyon Chroman, Gavriel Holtzberg, Sandeep Jeswani, Alan Scherr, kızı Naomi Scherr ve Aryeh Leibish Teitelbaum.

(Tam metin »)

Salih el-Aruri

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Hamas’ın askeri kanadı Izzedine el-Kassam Tugayı’nın kurucularından Salih Al-Aruri, Ekim 2017’de Hamas Siyasi Bürosunun genel başkan yardımcılığına seçildi. El Aruri, Hamas’ın Batı Şeria’daki harekatlarını finanse ederek yönetmekte olup birkaç terör saldırısına ve kaçırma olaylarına ilişkilendirilmiştir. 2014’te el-Aruri, Hamas’ın 12 Haziran 2014’te Batı Şeria’daki üç İsrailli çocuğun kaçırıldığı ve ABD-İsrail çift vatandaşı Naftali Fraenkel’i öldürüldüğü terör saldırısının sorumluluğunu üstlendi. O cinayetleri kamuda “kahramanca bir operasyon” olarak alkışladı. Eylül 2015’te ABD Hazine Bakanlığı, el-Aruri’yi, 13224 sayılı İcra Komisyonu uyarınca Özel Atanan Küresel Terörist (SDGT) olarak belirledi. Bu karar finansal varlıklarına yaptırım getirdi.

(Tam metin »)

Halil Yusuf Harb

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Halil Yusuf Harb, Lübnanlı Hizbullah terörist grubunun lideri Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Nasrallah’ın yakın danışmanı olup grubun İran ve Filistinli terör örgütlerine askeri irtibat bürosu olarak görev yaptı. Harb, örgütün Filistin topraklarındaki ve Orta Doğu’daki çeşitli ülkelerdeki askeri operasyonlarına komuta etti ve denetledi. Harb, 2012 yılından bu yana, Hizbullah’ın Yemen’deki siyasi müttefiklerine büyük miktarlarda para hareketi gerçekleştirdi. Ağustos 2013’te ABD Hazine Bakanlığı, Harb’ı 13224 sayılı İcra Komisyonu uyarınca Özel Atanan Küresel Terörist (SDGT) olarak belirledi.

(Tam metin »)

Haytham ‘Ali Tabataba’i

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Haytham ‘Ali Tabataba’i, Hizbullah’ın özel kuvvetlerine Suriye ve Yemen’de komuta eden kilit bir Hizbullah askeri lideridir. Tabataba’i’nin Suriye ve Yemen’deki eylemleri, istikrarsızlaştırıcı bölgesel faaliyetlerini desteklemek için eğitim, malzeme ve personel sağlamaya yönelik daha geniş bir Hizbullah çabasının bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Ekim 2016’te ABD Hazine Bakanlığı, Haytham’ı 13224 sayılı İcra Komisyonu uyarınca Özel Atanan Küresel Terörist (SDGT) olarak belirledi.

(Tam metin »)

Murat Karayılan

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Murat Karayılan Halkın Savunma Güçleri’nin (HPG) başı ve PKK’nın kıdemli lideridir. Hazine Bakanlığı tarafından tanımlanmıştır. Karayılan aynı zamanda şiddetli saldırılar tahrik etmekten dolayı Türkiye Devleti tarafından suçlanmıştır.

Kongra-Gel olarak da bilinen Kürdistan İşçi Partisi (PKK), bölgesel olarak aktif bir terör örgütü olup ABD’de tarafından belirlenmiş bir Yabancı Terör Örgütüdür (FTO). PKK, Türk hükümet yetkililerini, polis ve güvenlik güçlerini hedef aldı ve ayrım gözetmeksizin sivilleri yaraladı ve öldürdü. PKK, silah ve malzemeler elde etmek için Avrupa’daki ağını ve suç faaliyetlerini kullanıyor. PKK, intihar bombacılarını, araç kaynaklı patlayıcı aygıtları (VBIED’ler) ve diğer ayrım gözetmeyen terör taktiklerini kullandı. PKK aynı zamanda gençleri, bazen de kaçırılma yoluyla saflarına alıyor ve beyinlerini yıkayarak onları militan olarak kullanıyor. 1993’te PKK, bir Amerikalı dahil 19 Batılı turisti kaçırdı ve PKK bombalamasında 1995 yılında iki Amerikalı yaralandı.

(Tam metin »)

Cemil Bayık

4 Milyon Dolara Kadar Ödül

Cemil Bayık, PKK’nın İcra Kurulu Üyesi olup aynı zamanda kurucu üyesi ve kıdemli lideridir. Bayık aynı zamanda Hazine Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Kongra-Gel olarak da bilinen Kürdistan İşçi Partisi (PKK), bölgesel olarak aktif bir terör örgütü olup ABD’de tarafından belirlenmiş bir Yabancı Terör Örgütüdür (FTO). PKK, Türk hükümet yetkililerini, polis ve güvenlik güçlerini hedef aldı ve ayrım gözetmeksizin sivilleri yaraladı ve öldürdü. PKK, silah ve malzemeler elde etmek için Avrupa’daki ağını ve suç faaliyetlerini kullanıyor. PKK, intihar bombacılarını, araç kaynaklı patlayıcı aygıtları (VBIED’ler) ve diğer ayrım gözetmeyen terör taktiklerini kullandı. PKK aynı zamanda gençleri, bazen de kaçırılma yoluyla saflarına alıyor ve beyinlerini yıkayarak onları militan olarak kullanıyor. 1993’te PKK, bir Amerikalı dahil 19 Batılı turisti kaçırdı ve PKK bombalamasında 1995 yılında iki Amerikalı yaralandı.

(Tam metin »)

Duran Kalkan

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Duran Kalkan, PKK’nın İcra Kurulu Üyesi olup kıdemli lideridir. Aralık 2009’da yedi Türk askerini öldüren bir saldırıdan sorumluydu. Kalkan aynı zamanda Hazine Bakanlığı tarafından tanımlanmıştır.

Kongra-Gel olarak da bilinen Kürdistan İşçi Partisi (PKK), bölgesel olarak aktif bir terör örgütü olup ABD’de tarafından belirlenmiş bir Yabancı Terör Örgütüdür (FTO). PKK, Türk hükümet yetkililerini, polis ve güvenlik güçlerini hedef aldı ve ayrım gözetmeksizin sivilleri yaraladı ve öldürdü. PKK, silah ve malzemeler elde etmek için Avrupa’daki ağını ve suç faaliyetlerini kullanıyor. PKK, intihar bombacılarını, araç kaynaklı patlayıcı aygıtları (VBIED’ler) ve diğer ayrım gözetmeyen terör taktiklerini kullandı. PKK aynı zamanda gençleri, bazen de kaçırılma yoluyla saflarına alıyor ve beyinlerini yıkayarak onları militan olarak kullanıyor. 1993’te PKK, bir Amerikalı dahil 19 Batılı turisti kaçırdı ve PKK bombalamasında 1995 yılında iki Amerikalı yaralandı.

(Tam metin »)

Kasım El-Rimi

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Kasım El-Rimi, El Kaide lideri Ayman el-Zawahiri’ye bağlılık yeminin hemen ardından Haziran 2015’te AQAP’nin emiri oldu ve Amerika’ya karşı yeni saldırılar için çağrıda bulundu. El-Rimi, 1990’larda Afganistan’daki bir El Kaide kampında teröristleri eğitti ve daha sonra Yemen’e geri döndü ve bir AQAP askeri komutanı oldu. Yemen’de ABD Yemen Büyükelçisi’ne suikast düzenlenmesi yüzünden 2005 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 2006’da kaçtı. El-Rimi, Eylül 2008’de yapılan ve 10 Yemen muhafızı, dört sivil ve altı teröristin öldüğü ABD’nin Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıya ilişkilendirildi. El-Rimi ayrıca Aralık 2009’da ABD’ye giden bir uçakta “iç çamaşır bombacısı” Umar Faruk Abdulmutallab’ın intihar saldırısı teşebbüsü olayı ile ilişkilendirildi. 2009 yılında Yemen hükümeti, kendisini Yemen’deki Abyan eyaletinde bir El Kaide eğitim kampı yürütmekle suçladı.

(Tam metin »)

Halid Saeed El-Batarfi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Halid El-Batarfi, Yemen’in Hadramaut Valiliği’nde AQAP’ın kidemli üyesi olup AQAP’nın şura konseyinin de eski üyelerinden biridir. 1999 yılında Afganistan’a giderek El Kaide’nin El-Faruk kampında eğitim gördü. 2001 yılında ABD kuvvetlerine ve Kuzey İttifakına karşı Taliban’la birlikte savaştı. 2010 yılında Yemen’de AQAP’ye katılan El-Batarfi, Yemen’in Abyan Eyaletini devralmak için AQAP savaşçılarına liderlik etti ve AQAP’ın Abyan emiri seçildi. AQAP lideri Nasir el-Vuhayşi’nin Haziran 2016’da ABD askeri saldırısı ardından ölmesinden sonra El Kaide’nin ABD ekonomisini yok edeceği ve diğer ABD çıkarlarına saldıracağı yönünde bir uyarı yayınladı.

(Tam metin »)

Abdullah Ahmet Abdullah

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Abdullah, El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir. Abdullah, El Kaide için deneyimli bir mali görevli, kolaylaştırıcı ve operasyon planlayıcısıdır.

Abdullah, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

1990’lı yıllarda Abdullah, El Kaide’nin operatörlerine ve ayrıca, Umudu Restore Et Operasyonu sırasında Mogadişu’daki ABD kuvvetlerine karşı savaşan Somalili aşiretlere askeri eğitim verdi. 1996-1998 yılları arasında Afganistan’da çok sayıda El Kaide eğitim kampı işletti.

(Tam metin »)

Seyf El Adil

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

El-Adil El Kaide’nin kıdemli lideri olup El Kaide’nin liderlik konseyi olan “meclisi al-şura” nın bir üyesidir.

El-Adil, Kasım 1998’de, Dar es Salaam, Tanzanya ve Nairobi, Kenya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle 7 Ağustos 1998’de federal bir jüri tarafından suçlandı. Saldırılar 224 sivili öldürdü ve 5 binden fazla kişiyi yaraladı.

Mısır’daki içişleri bakanlığına düzenlenen bir suikast girişiminden sonra diğer binlerce hükümet karşıtı militanla birlikte 1987’de tutuklanmasına kadar Mısır Özel Kuvvetleri’nde bir yarbaydı

(Tam metin »)

Abdul Wali

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Abdul Wali, Tahrik-e-Taliban Pakistan ile (TTP) ilişkili militan bir fraksiyon olan Cemaat ul-Ahrar’ın (JuA) lideridir. Afganistan’ın Nangarhar ve Kunar Vilayetlerinden faaliyet gösterdiği bildirilmektedir.

Wali’nin liderliği altında JuA, Punjab’daki en operasyonel olarak aktif olan TTP şebekelerinden biridir ve , Pakistan’nın birçok yerinde birçok intihar saldırısı ve diğer saldırılar düzenlediği iddia edilmektedir.

Mart 2016’da JuA, Lahor’daki bir kamu parkında 75 kişinin ölümüne ve 340 kişinin yaralanmasına neden olan bir intihar bomba saldırısı gerçekleştirdi.

(Tam metin »)

Mangal Bagh

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Mangal Bagh, Tehrik-e-Taliban Pakistan’a (TTP) bağlı militan bir grup olan Lashkar-e-İslam’ın lideridir. Grubu uyuşturucu kaçakçılığı, kaçakçılık, adam kaçırma, NATO konvoylarına baskınlar ve Pakistan ile Afganistan arasındaki transit ticarete ilişkin vergilerden kazanç sağladı.

Bagh, 2006’dan beri Laşkar-e-İslam’ı yönetti. Deobandi İslam tarikatının aşırı bir versiyonunu zorla uygulatırken kontrolünde olan doğu Afganistan ve batı Pakistan bölgelerindeki ve özellikle Afganistan, Nangarhar bölgesinde yasadışı gelir akışlarını korumak için ittifaklar değiştirdi.

(Tam metin »)

Ahlam Ahmad el-Tamimi

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

“Khalti” ve “Halati” olarak da tanınan Ürdün vatandaşı, Ahlam Ahmad el-Tamimi, hüküm giymiş bir HAMAS terörist ajanıdır.

El-Tamimi, 9 Ağustos 2001’de, kalabalık bir Kudüs Sbarro pizzacısına bir bomba ve bir HAMAS intihar bombacısını götürdü. Bombacı burada patlayıcıları patlatıp yedisi çocuk 15 kişiyi öldürdü. Saldırıda, 31 yaşındaki New Jersey’li hamile bir okul öğretmeni Judith Shoshana Greenbaum ve 15 yaşındaki Malka Chana Roth olmak üzere, iki Amerikan vatandaşı öldü. Dört Amerikalı dahil 120’den fazla kişi yaralandı. Bombalamayı HAMAS üstlendi.

(Tam metin »)

Talal Hamiyah

7 Milyon Dolara Kadar Ödül

Talal Hamiyah, Hizbullah’ın tüm dünyadaki organize hücrelerini yöneten Dış Güvenlik Kuruluşu (DGK) başkanıdır. DGK, Lübnan dışındaki terörist saldırıların planlanması, koordinasyonu ve uygulanmasından sorumlu Hizbullah unsurudur. Saldırılar öncelikle İsraillileri ve Amerikalıları hedef aldı.

Ortadoğu’da ve dünyadaki Hizbullah terörist faaliyetlerine destek sağladığı için Talal Hamiyah ABD Hazine Bakanlığı tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde 13224 sayılı Yürütme Emri altında Özel Olarak Atanmış Küresel (ÖAKT) Terörist olarak belirlendi.

(Tam metin »)

Fuat Şükrü (Fuad Shukr)

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Fuat Şükür, uzun zamandır Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a askeri işlerde üst düzeyde danışmanlık yapmaktadır. Şükrü, Güney Lübnan’da Hizbullah kuvvetlerinin ordu komutanı olarak üst düzey bir Hizbullah operatörüdür. Hizbullah’ın en üst birimi olan Cihad Konseyi’nde görev yapmaktadır.

Şükrü 30 yılı aşkın bir süredir Hizbullah adına faaliyet göstermektedir. Şu anda ölü olan Hizbullah komutanı İmad Mughniyah ile yakın bir ilişki içindeydi. Şükrü 23 Ekim 1983 tarihinde Beyrut, Lübnan’da düzenlenen ve 241 ABD’li asker personelinin hayatına son veren ABD Deniz Piyadeleri Kışlası Bombardımanının planlanması ve yürütülmesinde merkezi bir rol oynadı.

(Tam metin »)

Muhammad El Cavlani (Muhammad al-Jawlani)

10 Milyon Dolara Kadar Ödül

Muhammed el-Julani olarak ve Ebu Muhammed el-Golani olarak da bilinen Muhammed El Cavlani El Kaide’nin Suriye şubesi olan El Nusra Cephesi (ANF) terör örgütünün üst düzey lideridir. Nisan 2013’te El Cavlani, El Kaide’ye ve lideri Ayman el-Zawahiri’ye bağlılık sözü verdi. Temmuz 2016’da El Cavlani, çevrimiçi bir videoda El Kaide ve el-Zawahiri’yi övdü ve ANF’nin adını Jabhat Fath Al Şam olarak değiştirdiğini iddia etti (“Levant Cephesinin Fethi”). El Cavlani’nin liderliği altında, ANF Suriye genelinde sivilleri hedef alan çok sayıda terör saldırısı gerçekleştirdi. Nisan 2015’te ANF’nin Suriye’deki bir denetim noktasından yaklaşık 300 Kürt sivili kaçırdığı ve daha sonra serbest bıraktığı bildirildi. Haziran 2015’te ANF, Suriye’nin İdlib ilçesindeki Dürzi köyü Qalb Lawzeh’teki 20 sakinin katledilmesinden sorumlu olduğu iddiasında bulundu. (Tam metin »)

Joel Wesley Shrum’un Cinayeti

Taizz, Yemen | 18 Mart, 2012

18 Mart 2012’de 29 yaşındaki Shrum, Taizz, Yemen’deki işine giderken aracına doğru yaklaşan bir motosikletin arkasına binmiş silahlı bir kişi tarafından yolda vurularak öldürüldü. Ölümü esnasında, Uluslararası Eğitim ve Geliştirme Merkezi’nde yöneticilik ve İngilizce öğretmeni olarak çalışan Shrum, Yemen’de karısı ve iki küçük çocuğu ile birlikte yaşıyordu. Saldırıdan birkaç gün sonra, Arap Yarımadası’ndaki El Kaide (AQAP) terör örgütü, cinayetten sorumlu olduğunu iddia etti. ABD Dış İşleri Bakanlığı, Adalet Ödülleri Programı, Amerikan vatandaşı Joel Shrum’un öldürülmesine azmetmiş, planlamış veya yardım etmiş kişilerin tutuklanmasına veya mahkûm edilmesine yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar bir ödül öneriyor. (Tam metin »)

Abu Bakr al-Baghdadi

25 Milyon Dolara Kadar Ödül

Ebu Bekir El Bağdadi ayrıca Abu Du’a; ayrıca İbrahim Avvad İbrahim, Ali el Bedri olarak da bilinen bu kişi Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) terör örgütünün üst düzey lideridir. El Bağdadi’nin oluşturduğu tehdit 2011 yılında tutuklama veya mahkum edilmesini sağlayacak bilgi için Dışişleri Bakanlığının 10.000.000 USD ödül teklifinden beri önemli ölçüde artmıştır. İŞİD (aynı zamanda DAEŞ olarak da bilinen) terör örgütü Haziran 2014’de Suriye ve Irak’ta bazı bölgeleri kontrolü altına alarak İslam hilafeti kurdu ve el Bagdadi’yi halife ilan etti. Son yıllarda İŞİD tüm dünyadaki cihatçı grupların ve radikalleşmiş kişilerin desteğini kazanarak ABD’de saldırılara ilham kaynağı oldu. (Tam metin »)

Gülmurat Halimov (Gulmurod Khalimov)

3 Milyon Dolara Kadar Ödül

Eski Tacikistan özel operasyonlar albayı, polis şefi ve askeri keskin nişancı Gülmurat Halimov, Irak ve Şam İslam Devleti üyesidir ve gruba üye kazandırmaktadır. Tacikistan İçişleri Bakanlığı’nın özel bir paramiliter birliğinin komutanıydı. Halimov, IŞİD için savaştığını kanıtlayan bir propaganda videosunda göründü ve Amerikalılar’a karşı şiddet dolu eylemler yapılması konusunda açıkça çağrı yaptı. (Tam metin »)

Ebu-Muhammed el-Şimali (Abu-Muhammad al-Shimali)

5 Milyon Dolara Kadar Ödül

Daha çok Ebu-Muhammed el-Şimali olarak tanınan Irak ve Şam İslami Devleti (IŞİD) Kıdemli Sınır Amiri Tirad el-Carba’nın, 2005’den beri, daha önce Irak’taki El Kaide olarak bilinen IŞİD ile bağlantısı vardır. Bu kişi şu sırada IŞİD’ın Göçmenlik ve Lojistik Komitesi’nin önemli bir yetkilisi olarak hizmet yapmakta ve yabancı terörist savaşçıların öncelikle (Tam metin »)

Büyük bozguna uğratan bilgiler Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) Finansal Kaynak Sağlama Amaçlı Petrol ve Eski Eser Kaçakçılığı

Adalet İçin Ödül programı, Arapça kısaltması DAESH olarak da bilinen terörist grup Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından, için, adına veya menfaatine petrol ve eski eser satışı ve/veya ticaretinde büyük bir bozguna neden olacak bilgiler karşılığında 5 milyon dolara varan bir ödül vermektedir. (Tam metin »)