اقدامات تروریستی
اطلاعات در ارتباط با ...

حملات سال 2008 بمبئی (مومبای)

بمبئی (مومبای)، هند | 26 تا 29 نوامبر 2008

از 26 نوامبر 2008 تا 29 نوامبر 2008، ده مهاجم آموزش دیده از طرف سازمان خارجی تروریستی لشکر طیبه(LeT) واقع در پاکستان، یک سری حملات هماهنگ شده بر علیه اهداف چندگانه در بمبئی، هند، شامل هتل تاج محل، هتل اوبروی، کافه لئوپولد، خانه نریمان (خباد)، و ایستگاه پایانه ترمینال راه آهن چاتراپاتی شیواجی به انجام رساندند که حدود 170 کشته بر جای گذاشت.

طی این محاصره سه روزه، شش آمریکایی کشته شدند: بن زیون چرومن، گاوریل هولتزبرگ، ساندیپ جزوانی، آلن شر، دخترش نائومی شر، و آریه لبیش تتلبام.

برنامه پاداش برای اجرای عدالت، پاداشی به مبلغ 5 میلیون دلار برای اطلاعات مربوط به افراد مسئول این حملات ارائه می دهد. اعضاء کلیدی این طرح فجیع کماکان آزاد هستند، و این تحقیق فعال و مداوم می باشد. این پیشنهاد پاداش به هر فردی که مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده داشته باشد مرتبط است.

دیوید کلمن هدلی و تهاور رعنا ، برای حمایت شان از عملیات تروریستی لشکر طیبه در یک دادگاه فدرال آمریکا متهم شناخته شدند. در ژانویه 2013، هدلی، یک شهروند ایالات متحده که تا حدی اصلیت پاکستانی دارد، برای دهها جرم تروریستی فدرال مربوط به نقش وی در برنامه ریزی حملات تروریستی سال 2008 بمبئی (مومبای)، هند، و حمله مطرح شده متعاقب بر روزنامه ای در دانمارک، به 35 سال زندان محکوم شد. او در مارس 2010 در ارتباط با هر 12 مورد برعلیه او، شامل شرکت در جرم برای قتل شش قربانی آمریکایی اعتراف به جرم کرد. هدلی بخاطر توطئه برای بمب‌گذاری در اماکن عمومی در هند محکوم شد؛ همچنین توطئه برای قتل و ضرب و جرح افراد در هند؛ شش مورد شرکت در جرم در ارتباط با قتل شهروندان آمریکایی در هند؛ توطئه برای ارائه حمایت مادی به تروریسم در هند؛ توطئه برای قتل و ضرب و جرح افراد در دانمارک؛ توطئه برای ارائه حمایت مادی به تروریسم در دانمارک؛ و توطئه برای ارائه حمایت مادی به لشکر طیبه. رعنا، یک شهروند کانادا و دوست دراز مدت هدلی، برای توطئه برای ارائه حمایت مادی در ارتباط با یک طرح تروریستی در دانمارک و ارائه حمایت مادی به لشکر طیبه، به 14 سال زندان محکوم شد. در ژوئن 2011، رعنا در ارتباط با توطئه برای ارائه حمایت مادی به حملات تروریستی نوامبر 2008 در بمبئی تبرئه شد، اما برای شرکت در توطئه برای طرح تروریستی بر علیه یک روزنامه دانمارکی و ارائه حمایت مادی به لشکر طیبه محکوم شناخته شد.

برعلیه افراد مظنون ذیل نیز در یک دادگاه فدرال ایالت متحده کیفرخواست صادر شده است:

  • سجید میر – به عنوان “مربی” دیوید هندلی و سایرین که برای انجام اقدامات مربوط به برنامه ریزی، تدارک و انجام حملات تروریستی از طرف لشکر طیبه هدایت می شدند، عمل می کرد
  • سرهنگ اقبال – ساکن پاکستان که در برنامه ریزی و تأمین بودجه حملات انجام شده از طرف لشکر طیبه شرکت می کرد
  • ابو قحافه – ساکن پاکستان، وابسته به لشکر طیبه که به دیگران در ارتباط با تکنیک های مبارزه برای استفاده در حملات تروریستی آموزش می داد
  • مظهر اقبال، با نام مستعار ابو القما – ساکن پاکستان و یکی از فرماندهان لشکر طیبه

عکس ودود

Mumbai Attacks - English PDF
Mumbai Attacks - Baluchi PDF
Mumbai Attacks - Hindi PDF
Mumbai Attacks - Pashto PDF
Mumbai Attacks - Urdu PDF