تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

محمد الجولانی (Muhammad al-Jawlani)

تا 10 میلیون دلار پاداش

محمد الجولانی که همچنین با نام مستعار ابومحمد الجولانی شناخته می شود، و همچنین محمد الجولانی نامیده می شود، رهبر ارشد سازمان تروریستی جبهه النُصره یا جبهه نصرت (ANF)، شاخه القاعده در سوریه است.

در آوریل 2013، الجولانی با القاعده و رهبر آن، ایمن الظواهری اعلام بیعت کرد. در ژوئیه 2016، الجولانی طی یک ویدیوی آنلاین، القاعده و ایمن الظواهری را مورد ستایش قرار داد و اظهار داشت که جبهه النُصره نام خود را به جبهه فتح شام (” جبهه فتح الشام”) تغییر می دهد.

تحت رهبری الجولانی، جبهه النُصره یا نصرت چندین حمله تروریستی در سرتاسر سوریه به انجام رسانده، که غالباً غیرنظامیان را هدفگیری کرده است. بنا بر گزارشات، در آوریل 2015، جبهه النُصره حدود 300 کرد غیر نظامی را از یک محل بازرسی وسائط نقلیه در سوریه ربوده و بعد از مدتی آزاد کرد. در ژوئن 2015، جبهه النُصره مسئولیت کشتار 20 ساکن روستای دروزی قلب لوزه در ایالت ادلب، سوریه را به عهده گرفت.

در ژانویه 2017، جبهه النُصره با چندین گروه معارض تندرو دیگر برای ایجاد هیئت تحرير الشام (HTS) ادغام شد. جبهه النُصره کماکان شعبه ای از القاعده در سوریه است. در حالیکه الجولانی رهبری هیئت تحریر الشام را به عهده ندارد، اما کماکان رهبری جبهه النُصره را به عهده دارد که در ستون فقرات هیئت تحریر الشام قرار می گیرد.

بر اساس قانون مهاجرت و تابعیت و تحت فرمان اجرایی 13224 مربوط به نهادهای تروریستی جهانی مشخص شده، جبهه النُصره به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی(FTO) تعیین شده است. کمیته تحریم‌های گروه دولت اسلامی (داعش) و القاعده سازمان ملل، جبهه النُصره را به فهرست تحریمهای خود افزوده است.

براساس فرمان اجرایی 13224، وزارت امور خارجه آمریکا الجولانی را به عنوان یک تروریست مشخص شده در سطح جهانی (SDGT) تعیین نموده است. او همچنین در فهرست کمیته تحریم‌های گروه دولت اسلامی (داعش) و القاعده سازمان ملل قرار دارد.

عکس ودود

Muhammad al-Jawlani Farsi Poster
Muhammad al-Jawlani English Poster
محمد الجولانی (Muhammad al-Jawlani)