تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

محمد مکاوی ابراهیم محمد

تا 5 میلیون دلار پاداش

در 1 ژانویه 2008، جان گرنویل، تابع آمریکا، و کارمند آژانس توسعه بین المللی آمریکا (USAID)، و راننده سودانی او، عبدالرحمان عباس رحما، پس از شرکت در جشن شب سال نو در خارطوم، سودان، هنگام بازگشت به خانه هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شدند. گرنویل، 33 ساله، برای برنامه های دموکراسی و حکومت در سودان کار می کرد. عباس، 39 ساله، در سال 2004، به عنوان عضو تیم مسئول کمک به فاجعه برای دارفور، به آژانس توسعه بین المللی آمریکا پیوسته بود. دو گروه به صورت مجزا مسئولیت این حملات را به عهده گرفتند: انصار التوحید (حامیان توحید)، و القاعده در سرزمین دو نیل (AQTN).

سیستم قضایی سودان پنج مرد را برای مشارکت در این کشتارها محاکمه و محکوم کرد. عبدالرئوف ابو زید محمد حمزه، محمد مکاوی ابراهیم محمد، عبدالبسیت الحاج الحسن حاج حماد، و محند عثمان یوسف محمد از طریق اعدام محکوم به مرگ شدند، اما یکسال پس از محکومیت خود از زندان فرار کردند. طبق گزارشات، محند در مه 2011 در سومالی فوت شد. عبدالرئوف توسط مقامات سودانی مجدداً دستگیر شد. مکاوی و عبدالبسیت فراری هستند.

مکاوی با گروهی به نام القاعده در سرزمین دو نیل، در سودان وابستگی داشت، که در آمریکا بر علیه سایر منافع غربی و سودانی حملاتی را طرح ریزی کرده بودند. او رهبر گروهی بود که حمله 1 ژانویه 2008 را به انجام رساند، و به عنوان یکی از دو تیرانداز در کشتارها شناسایی شده بود. پس از گریز در 11 ژوئن 2011 از زندان خوبار در خارطوم، مکاوی به سومالی رفت.