داستانهای موفقیت آمیز

خدافی جنجلانی

متوفی

خدافی جنجلانی از ارشد ترین سرکردگان گروه بنیادگرای اسلامی ابو سیاف بود که در کشور فیلیپین فعالیت میکرد. جنجلانی مسئول آدم ربائی و قتل شهروندان فیلیپینی و امریکائی بود. او با ربودن مارتین و گارسیا برنم و دو شهروند دیگر امریکائی ارتباط داشته و همچنین مستقیماً مسئول سر بریدن گیلرمو سوبرو، یک شهروند دیگر امریکائی است. جنجلانی همچنین چندین حمله علیه ایالات متحده را برنامه ریزی و اجرا کرده است. او مشخصاٌ با حمله به سفارت امریکا در مانیل، و سوپر فِری14 (کشتی مسافربری راههای کوتاه) و بمبگذاری های روز ولنتاین که رویهمرفته موجب کشته و زخمی شدن صدها بیگناه شده، مرتبط بوده است.

در ماه سپتامبر سال 2006، اطلاعاتی که بوسیله چندین شهروند دلیر فیلیپینی ارائه شده بود، مورد استفاده نیروهای مسلح فیلیپین(AFP) قرار گرفت تا با خدافی جنجلانی درگیر شده و او را کشتند. در ماههای پیش ازاین رخداد، شایعه مرگ او بر سرزبانها افتاده بود، اما ازآنجائیکه جسد او مورد شناسائی مقامات دولتی قرار نگرفته بود، مرگ او مورد تأیید قرار نگرفته بود. در اواخر ژانویه 2007 دو نفر اطلاعاتی را پیرامون محل جسد جنجلانی ارائه دادند که پس از آزمایشهای دیاِناِی که توسط اف بی آی انجام شد، تأیید گردید که جنجلانی مرده است. همه اطلاعاتی که بوسیله این افراد داده شده بود اثر حیاتی در کشته شدن و شناسائی جسد جنجلانی داشت. دولت ایالات متحده در یک مراسم عمومی که درجزیره جولو در 7 ماه ژوئن سال 2007 با حضور سفیر امریکا در فیلیپین برپا شد، مجموعاً مبلغ 5 میلیون دلار (245 میلیون پِزو) به این شهروندان فیلیپینی برای شجاعت و کمکشان پرداخت کرد.

گروه ابوسیاف دراوایل دهه 1990 توسط عبدالراجیک جنجلانی برادربزرگترخدافی جنجلانی ایجاد گردید. هنگامیکه اسامه بن لادن که اکنون فوت کرده است در افغانستان علیه روسیه شوروی میجنگید، عبدالراجیک جنجلانی با او دیدار کرد. این دیدار موجب الهام او شد تا جنبش اسلامی جدائی طلب خود را در فیلیپین با هدف تشکیل یک کشور اسلامی ASG بنیان نهد. جنبش جدید دژ خود را در جزیره باسیلان در جنوب فیلیپین در میندانائوی غربی و مجمع الجزایر سولو تأسیس کرد. جنبش ASG از دهه 1990 تاکنون چندین بمبگذاری علیه منافع امریکا و فیلیپین انجام داده است. درچند سال گذشته، این گروه برای بدست آوردن پول، چندین بار دست به آدم ربائی زده و توریستها و بازرگانان محلی را گروگان گرفته است. گروه ابو سیاف توسط وزارت امور خارجه امریکا بعنوان یک سازمان تروریستی بیگانه معرفی گردیده و همچنان بعنوان تهدیدی برای ثبات فیلیپین بشمار می آید.