اقدامات تروریستی
اطلاعات در ارتباط با ...

بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا

7 اوت 1998

در تاریخ 7 اوت 1998 میلادی، اعضای گروه تروریستی القاعده هم زمان سفارت خانه های ایالات متحده در شهر نایروبی کنیا و شهر دارالسلام تانزانیا را با بمب منفجر نمودند. برنامه پاداش برای عدالت، مبلغی بالغ بر 5 میلیون دلار را در ازای اطلاعاتی که شخص مسئول این حملات را به پای میز محاکمه بکشاند، تقدیم می کند.

در نایروبی، تروریست ها یک کامیون حامل مواد منفجره را به نزدیکی پارکینگ سفارت خانه آمریکا آورده و بمب عظیمی را در آن مکان منفجر نمودند که به کشته شدن 213 نفر از جمله 44 کارمند سفارت (12 شهروند آمریکا و 32 شهروند خارجی) و زخمی شدن بیش از 5000 نفر از جمله سفیر آمریکا پرودِنس بوشنِل منجر شد.

در دارالسلام، تروریست هایی که تلاش می کردند یک کامیون حامل مواد منفجره را به درب ورودی سفارت بکوبند، شروع به تیراندازی به سمت اتاق نگهبانی سفارت کرده و سپس مواد منفجره خود را منفجر نمودند. در نتیجه این انفجار، 11 نفر کشته و 85 نفر زخمی شدند.

این بمب گذاری خسارات شدیدی را به ساختمان های هر دو سفارت وارد آورد و دفاتر و شرکت های نزدیک به آن ها را تخریب کرد.

 

در رابطه با این حملات، افراد زیر در دادگاه فدرال ایالات متحده آمریکا محاکمه و متهم شناخته شدند:
  • ممدوح محمود سالم، یکی از اعضای بنیانگذار القاعده که در سپتامبر 1998 در آلمان دستگیر و به ایالات متحده تحویل داده شد. او به دلیل ارتباطش با حوادث بمبگذاری، به حبس ابد محکوم شده و اکنون در زندان فدرال به سر می برد.
  • در اکتبر 2001 ، چهار نیروی عملیاتی القاعده به نام های ودیع الحاج، خلفان خمیس محمد، محمد راشد داود العوهلی و محمد صادق عوده به خاطر برنامه ریزی و اجرای عملیات بمب گذاری های سفارت، به حبس ابد محکوم شدند.
  • در ژانویه 2011 ، نیروی عملیاتی القاعده با نام احمد خلفان الغیلانی به خاطر نقش داشتن در بمب گذاری ها، در دادگاهی در ایالات متحده به حبس ابد محکوم شد.
  • در سپتامبر 2014 ، عادل عبد الباری، یکی از وابستگان نزدیک به زرقاوی رهبر القاعده، در دادگاه فدرال به اتهام توطئه برای کشتن شهروندان آمریکایی، متهم شناخته شد و به 25 سال زندان محکوم گردید.
  • در ماه می 2015 ، دادگاه فدرال خالد الفواز، معاون اسامه بن لادن را به خاطر ارتباط با این حملات به حبس ابد محکوم کرد.
هيئت منصفه عالی فدرال ایالات متحده، مظنونین کلیدی زیر را به خاطر بمب گذاری ها متهم تشخیص داد:  

ایمن الظواهری، رهبر کنونی القاعده

سیف العدل، رهبر کلیدی القاعده

عبدالله احمد عبدالله، رهبر کلیدی القاعده

اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده (متوفی)

محمد عاطف، رهبر پیشین نظامی القاعده (متوفی)

انس اللیبی، رهبر کلیدی پیشین القاعده (متوفی)

برنامه پاداش برای عدالت، تا 10 میلیون دلار پاداش را در ازای اطلاعاتی که به یافتن مکان، دستگیری یا محکومیت سیف العدل و عبدالله احمد عبدالله (هر یک از این دو فرد) منجر شود و تا 25 میلیون دلار پاداش را برای اطلاعات در مورد ایمن الظواهری در نظر گرفته است.
پاداش های پیشنهادی مربوط به بمب گذاری های سفارت خانه ایالات متحده

ایمن الظواهری

عبدالله احمد عبدالله

سیف العدل

عکس ودود

English PDF
عکس از بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا
عکس از بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا
عکس از بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا
عکس از بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا