داستانهای موفقیت آمیز

ادگار ناوارو

متوفی

در فوریه سال 2003، تاماس هاوز، کیث استنسل و مارک گونسالوز هنگامیکه هواپیمایشان در یک جنگل در کشورکلمبیا سقوط کرد، بوسیله افراد گروه فارک به گروگان گرفته شدند. بعنوان بخشی ازتوطئه گروگانگیری، اعضاء فارک و توطئه گران آن، دو تن از سرنشینان هواپیما را که عبارت بودند از تاماس جنیس، یک شهروند امریکائی، و گروهبان لوئیس آلسیدس کروز ، تبعه کلمبیا، را کشتند.

در 19 اکتبر 2003، ادگار گوستاوو ناوارو (با نام مستعار ال ماچو) فرمانده ستون ازنیروهای مسلح انقلابی کلمبیا(TFMC) در تیراندازی با ارتش انقلابی کلمبیا (FARC) کشته شد. کشتن ناواررو هنگامی مقدورشد که سه خبررسان به انگیزه احتمال دریافت پاداش، سربازان کلمبیائی را به اردوگاه TFMC هدایت کردند و در آنجا بود که تیراندازی روی داد. درماه آوریل 2004 به هرکدام ازخبررسانان که اطلاعاتشان منجر به کشته شدن ادگار ناوارو شد، مبلغ 300000 دلار داده شد. ناوارو مظنون به ربودن سه امریکائی بود که نامشان در بالا ذکر شد.

وزارت خارجه امریکا از سال 1997 فارک(FARC) را بعنوان یک گروه تروریستی خارجی قلمداد کرده است. فارک میکوشد با ملت ها، دولتها و افرادی که با دیدگاههای آن هماهنگی ندارند، با زور، خشونت و اقدامات جنائی مخالفت کند. دست کم از اوائل دهه 1960 فارک بگونه ای خشونت آمیزمخالف امریکا بوده است و علیه منافع ایالات متحده اقدام کرده و در ماه مارس 1998 اعلام داشته است که همه مقامات امریکائی هدف نظامی مشروع به شمار میروند. فارک افزون بر قاچاق مواد مخدر، شهروندان امریکائی را که در کلمبیا یا کشورهای همجوار آن کار کرده، دادوستد نموده و یا بازدید میکنند، مورد اخاذی، آدم ربائی و کشتار قرار میدهد.