اقدامات تروریستی
اطلاعات در ارتباط با ...

حمله تروریستی بر علیه مجتمع هئیت نمایندگی ویژه آمریکا و ساختمان اضافه شده به بنای اصلی

بنغازی، لیبی|12-11 سپتامبر 2012

در 12-11 سپتامبر 2012 چهار آمریکایی- مرکب از سفیر آمریکا در لیبی، به نام جان کریستوفر ستیونز، مأمور مدیریت اطلاعاتی خدمات دیپلماتیک به نام شان سمیت، و کارشناسان محافظت امنیتی به نامهای گلن آنتونی دوهرتی و تایرون سنودان وودز، طی حمله تروریستی بر علیه مجتمع هئیت نمایندگی ویژه آمریکا و ساختمان اضافه شده به بنای اصلی در بنغازی، لیبی کشته شدند. یک سری حملات شامل ایجاد حریق عمدی، به مسلسل بستن، موشک نارنجک انداز (RPG) و نارنجکهای خمپاره انداز در دو تسهیلات آمریکایی در بنغازی، و همچنین بر پرسنل آمریکایی که بین این دو تسهیلات در راه بودند به انجام رسید. به علاوه، این حملات باعث زخمی شدن دو تن از پرسنل آمریکایی، زخمی شدن نگهبانان تحت قرارداد لیبی شده، و منجر به تخریب و رهاسازی هر دو تسهیلات شدند.

برنامه پاداش برای عدالت جهت پرداخت 10 میلیون دلار پاداش بابت اطلاعاتی که به سپرده شدن مسئولان این حمله به دست عدالت منجرشود.

سفیر، جان کریستوفر ستیونز، 52 ساله، در کالیفرنیای شمالی متولد شده و شغل خود را در سال 1991 در سرویس دیپلماتیک خارجی آغاز کرد. سفیر ستیونز در مأموریتهای خارجی متعددی خدمت کرده، و از سال 2007 تا 2009 معاون رئیس هئیت اعزامی آمریکا در لیبی بود. از مارس 2011 تا نوامبر 2011، سفیر ستیونز به عنوان نماینده خاص در شورای ملی انتقالی لیبی خدمت می کرد، و در ماه مه 2012 به عنوان سفیر آمریکا در لیبی وارد طرابلس شد. قبل از ملحق شدن به سرویس دیپلماتیک خارجی، سفیر ستیونز در واشنگتن دی سی وکیل امور تجاری بود، و قبل از آن از سال 1983 تا 1985 به عنوان داوطلب سپاه صلح در مراکش زبان انگلیسی تدریس می کرد. وزیر امور خارجه، رادهم کلینتون، سفیر ستیونز را به عنوان مردی “شجاع و خوب، یک دیپلمات تمام و کمال، و یک قهرمان آمریکایی” توصیف کرد.

شان سمیت، 34 ساله، در ساندیگو، کالیفرنیا متولد شده، و در سال 1995 به نیروی هوایی پیوسته بود، و به عنوان کارشناس تعمیرات رادیوی زمینی و گروهبان دوم خدمت می کرد. سمیت در سال 2002 به عنوان افسر مدیریت اطلاعات به سرویس دیپلماتیک خارجی پیوست، و در مأموریتهای مختلف خارجی، منجمله در بغداد، پرتوریا، مونترآل، و در هیگ خدمت می کرد. سمیت در سپتامبر 2012 جهت ارائه حمایتهای ارتباطی و مدیریتی به هئیت اعزامی ویژه آمریکا به بنغازی، لیبی سفر کرد.

گلن آنتونی دوهرتی، 42 ساله، در وینچستر، ماساچوست متولد شده بود، و در سال 1995 به گروه ویژه دریایی، هوایی و زمینی (سیل) به نیروی دریایی ملحق شد، و طی مسیر شغلی خود در عراق و افغانستان خدمت کرد. قبل از ملحق شدن به نیروی دریایی، دوهرتی همچنین به عنوان مربی حرفه ای اسکی کار می کرد، به مدرسه خلبانی رفت، و امدادگر و مربی پرواز مجربی بود. در سال 2005، دوهرتی برای تأمین ایمنی برای مقامات آمریکایی در خارج در یک شرکت خصوصی شروع به کارکرد. در سپتامبر 2012 به منظور تأمین ایمنی برای هئیت اعزامی ویژه آمریکا، دوهرتی به بنغازی، لیبی سفر کرد.

تایرون سنودان وودز، 41 ساله، در پورتلند، اورگان متولد شده بود، و به مدت بیست سال در گروه ویژه دریایی، هوایی و زمینی (سیل) به نیروی دریایی خدمات می کرد، و چندین سفر به سومالی، عراق و افغانستان انجام داده بود. وودز همچنین یک پرستار دارای پروانه رسمی و یک امدادگر مجاز بود. در سال 2010، وودزاز طریق یک پیمانکار خصوصی مسئول امنیت، برای افسران آمریکایی در خارج خدمات ایمنی فراهم می کرد. در سپتامبر 2012 به منظور تأمین ایمنی برای هئیت اعزامی ویژه آمریکا به بنغازی، لیبی سفر کرد.

قربانیان

عکس جان کرستوفر ستیونز
جان کرستوفر ستیونز
عکس شان سمیت
شان سمیت
عکس گلن آنتونی دوهرتی
گلن آنتونی دوهرتی
عکس تایرون سنودن وودز
تایرون سنودن وودز