تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

ایمن الظواهری

تا 25 میلیون دلار

ایمن الظواهری رهبر کنونی گروه تروریستی القاعده و رهبر سابق جهاد اسلامی مصر است. او برای نقشی که در 7 اوت 1988 در بمب‌گذاری های سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا به عهده داشت، که موجب کشته شدن 224 غیر نظامی و مجروح شدن 5000 نفر دیگر شد، در ایالات متحده آمریکا تحت تعقیب قرار گرفته است.

باور بر این است که الظواهری، به همراه اسامه بن لادن و سایر اعضاء ارشد القاعده، توطئه چینی حملات 12 اکتبر 2000 بر علیه ناو جنگی یو اس اس کول در یمن، که منجر به کشته شدن 17 ملوان آمریکایی و مجروح شدن 39 نفر دیگر شد را به عهده داشت؛ و همچنین برای کمک به هماهنگی حملات 11 سپتامبر 2001 که طی آن 19 تروریست القاعده چهار هواپیمای تجاری – مسافربری آمریکایی را ربودند و با اصابت دو فروند به برج های مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک، یک فروند به پنتاگن در نزدیکی واشنگتن دی سی، و سقوط هواپیمای چهارم در یک مزرعه واقع در شنکسویل، پنسیلوانیا – که موجب کشته شدن حدود 3000 نفر شد، دست داشت.

در حالیکه الظواهری هم اکنون رهبری یک گروه کوچک اما با نفوذ رهبران، که به عنوان هسته مرکزی القاعده نامیده می شود را به عهده دارد، در سالهای اخیر به دلیل افت رهبری ناشی از فشارهای مبارزه با تروریسم در افغانستان و پاکستان و ظهور سایر سازمان ها، مانند دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، که برای برخی افراط گرایان ناراضی به عنوان یک جایگزین تلقی می شود، اتحاد گروه کاهش پیدا کرده است. با اینحال، القاعده و گروههای وابسته به آن در آسیای جنوبی، افریقا، و خاورمیانه به حالت سازمانی انعطاف پذیر باقی می مانند که متعهد به انجام حملات در ایالات متحده و بر علیه منافع آمریکا در خارج هستند.

در حالیکه القاعده طی سالهای اخیر به انجام چندین توطئه ناموفق، منجمله بر علیه آمریکا و اروپا دست زده است، ،الظواهری به ضبط و پخش پیامها ادامه می دهد. این امر توانایی القاعده را برای ادامه تدارک برخی حملات، در حالی که تحت فشار پایدار مبارزه با تروریسم است را نشان می دهد و اشاره بر این دارد که ممکن است حملات مکملی را بر علیه آمریکا در داخل و در خارج توطئه چینی کند.