تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

احلام احمد التمیمی

تا 5 میلیون دلار پاداش

احلام احمد التمیمی، شهروند اردنی، که همچنین با نام “خالطی”، و “حلاتی” شناخته می شود، یک تروریست محکوم شده و از عاملین حماس است.

در 9 اوت 2001، التمیمی یک بمب و یک بمب گذار انتحاری حماس را به یک رستوران پیتزا فروشی شلوغ به نام سبارو در اورشلیم منتقل کرد، و بمب گذار در آنجا مواد منفجره را منفجر کرد، که در اثر آن 15 نفر کشته شدند، منجمله هفت کودک. طی این انفجار دو شهروند آمریکایی به نام جودیت شوشانا گرینبوم، یک معلم 31 ساله از نیوجرسی، و مالکا چانا رات، 15 ساله، کشته شدند. بیش از 120 نفر دیگر مجروح شدند، منجمله چهار آمریکایی. حماس مسئولیت این بمبگذاری را به عهده گرفت.

در سال 2003، التمیمی در یک دادگاه اسرائیلی در ارتباط با شرکت در حمله مربوطه اقرار به جرم کرد و برای کمک به بمبگذار به 16 حبس ابد در اسرائیل محکوم شد. او در اکتبر 2011 در چارچوب مبادله زندانیان بین حماس و اسرائیل آزاد شد. در 14 مارس 2017، وزارت دادگستری آمریکا مطابق با قوانین ایالات متحده، برای التمیمی به اتهام ” توطئه برای استفاده از سلاح کشتار جمعی بر علیه اتباع آمریکایی در خارج از آمریکا، که منجر به مرگ شد” یک شکایت کیفری و یک قرار توقیف صادر نمود. اف بی آی نیز التمیمی را به لیست خطرناکترین تروریست های در حال تعقیب افزود و در حال حاضر او را به عنوان یک فرد” مسلح و خطرناک” تلقی می کند.

طبق گزارش اف بی آی، التمیمی، یک دانشجوی سابق که به صورت نیمه وقت به عنوان خبرنگار تلویزیون کار می کرد، پس از دادن تعهد جهت انجام حملات از جانب جناح نظامی حماس، فرد بمبگذار را به محل هدف برد. التمیمی که حمله سبارو را برنامه ریزی و طراحی کرده بود، این محل را به خاطر اینکه رستوران شلوغی بود انتخاب کرد. به منظورکاستن سوء ظن، او و بمبگذار انتحاری مانند اسرائیلی ها لباس پوشیده بودند، و او شخصاً بمب را که در داخل یک جعبه گیتار جاسازی کرده بود، از شهری در کرانه باختری به اورشلیم برد. التمیمی همچنین به منفجر کردن یک بمب دست ساز کوچک در یک مغازه مواد غذایی در اورشلیم، چند هفته قبل از این حمله به عنوان آزمایش انفجار، اقرارکرد.

وزارت امور خارجه آمریکا، تحت قانون مهاجرت و تابعیت آمریکا، حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) و به موجب فرمان اجرایی 13224 آنرا به عنوان تروریست در سطح جهانی (SDGT) تعیین نموده است.

به عنوان بخشی از برنامه ارائه پاداش مصوب سال 1993 بخاطر استفاده از خشونت جهت مقابله با مذاکرات صلح خاورمیانه، برنامه پاداش برای عدالت تا 5 میلیون دلار در ازای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا محکومیت التمیمی برای نقشی که در انجام حملات ایفا کرده بود ارائه می دهد.

عکس های مکمل

مالکا چانا رات
مالکا چانا رات
جودیت شوشانا گرینبوم
جودیت شوشانا گرینبوم
بمب‌گذاری در پیتزافروشی سبارو (Sbarro) در سال 2001
بمب‌گذاری در پیتزافروشی سبارو (Sbarro) در سال 2001
احلام احمد التمیمی
احلام احمد التمیمی
پوستر عربی
پوستر عربی
پوستر انگلیسی
پوستر انگلیسی