تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

ابوبکر شکو

تا 7میلیون دلار پاداش

ابو بکر شکوو رهبری “جماعة أهل السنة للدعوة والجهاد”، که بیشتر به نام بکوحرام، به معنای “آموزش غربی حرام است”، شناخته شده، را به عهده دارد. این یک گروه تروریستی واقع در نیجریه در صدد سرنگونی دولت کنونی نیجریه و جایگزینی آن با رژیمی است که از قوانین اسلامی پیروی می کند. در اواخر دهه 1990، این گروه به اشکال مختلف خود را نشان داده است. طبق گزارشات، ارتباطاتی در خصوص مکاتبات، آموزش و سلاحها بین بکو حرام، القاعده در سرزمین های مغرب اسلامی (AQIM) ، مغرب الشباب، و القاعده در شبه جزیره عربی وجود دارد که ممکن است موجب استحکام بیشتر توانایی بکو حرام برای انجام حملات تروریستی شود.

شکوو قبلاً مقام دوم رهبری گروه را به عهده داشت. در ژوئیه 2010، شکوو به صورت آشکار رهبری بکو حرام را مدعی شد و تهدید کرد که منافع غرب در نیجریه را مورد حمله قرار خواهد داد. کمی بعد در همان ماه، شکوو بیانیه دومی را صادر کرد و طی آن اعلام همبستگی با گروه القاعده نمود و آمریکا را تهدید کرد. تحت رهبری شکوو، قابلیت های عملیاتی بکو حرام رشد کرده است.

این گروه اولین بمب دست ساز(IED)کارگذاشته شده در خودرو را در ژوئن 2011 منفجر کرد، و در حملات بر علیه اهداف بی دفاع، بطور فزآینده از بمبهای دست ساز استفاده کرده است. حمله 26 اوت 2011 بکو حرام بر مقر سازمان ملل متحد در ابوجا، واقع در نیجریه، از طریق بمب در خودرو، اولین عملیات مرگبار گروه بر علیه منافع غربی بود. در این حمله، دست کم 23 نفر کشته، و بیش از 80 نفر زخمی شدند. فردی که وانمود می کرد سخنگوی بکو حرام است، مسئولیت حمله را به عهده گرفت و قول داد که منافع دولت آمریکا و نیجریه در آینده مورد هدف قرار خواهند گرفت.

در 1 مه 2012، کمتر از یک هفته پس از اینکه گروه مربوطه در ساختمان یک روزنامه نیجریه ای در ابوجا بمبگذاری کرد، بکو حرام یک بیانیه ویدئویی صادر کرد که طی آن تهدید به انجام حملات بیشتری در عرصه اخبار بین المللی، منجمله صدای آمریکا و گزارشگران صحرای آفریقا، یک سرویس خبری مستقر در نیویورک کرد.

تحت رهبری شکوه، بوکو حرام همواره کودکان را مورد هدف قرار داده است. در 14 آوریل 2014، بوکو حرام حدود 300 دختر را از مدرسه شان در شمال نیجریه ربود. در یک پیام ویدئویی که سه هفته بعد منتشر گردید، شکوه مسئولیت آدم ربایی ها را به عهده گرفته، از دختران به عنوان برده نام می برد و تهدید به فروش آنها در بازار می کند.

در 21 ژوئن 2012، وزارت امور خارجه آمریکا، تحت دستور اجرایی شماره 13224، شکوو را به عنوان یک تروریست در سطح جهانی معرفی کرد.