تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

ابوبکر البغدادی (Abu Bakr al-Baghdadi)

تا 25 میلیون دلار

ابو بکر البغدادی، که همچنین به عنوان ابو دعاء شناخته می شود و همچنین ملقب به ابراهیم عواد ابراهیم علی البدری است، رهبر ارشد سازمان تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است. خطرات ناشی از البغدادی، از زمان نخستین اعلام پاداش 10 میلیون دلاری وزارت خارجه در سال 2011، در ازای دریافت اطلاعاتی که منجر به تعیین مکان، دستگیری، یا محکومیت وی شود، به نحو چشمگیری افزایش یافته است. در ژوئن 2014، دولت اسلامی عراق و شام (که همچنین به نام داعش شناخته می شود) کنترل بخش هایی از سوریه و عراق را بدست گرفت، برقراری خلافت اسلامی را اعلام نمود، و البغدادی را به عنوان خلیفه نامید. در سالهای اخیر، داعش بیعت گروههای جهادی را بدست آورده و موجب افراطی شدن افراد در سرتاسر جهان، و الهام بخش انجام حملات در ایالات متحده شده است.

تحت رهبری البغدادی، داعش مسئولیت مرگ هزاران غیر نظامی را در خاور میانه، منجمله قتل وحشیانه گروگانهای غیر نظامی از کشور ژاپن، بریتانیا، و ایالات متحده را به عهده داشته است. البغدادی مسئولیت تعداد زیادی از حملات تروریستی که از سال 2011 در عراق به وقوع پیوست، و موجب کشته شدن هزاران تن از شهروندان هم وطن او شد، را به عهده گرفته است. این گروه همچنین در خارج از مرزهای خلافت خودخوانده، حملات تروریستی به انجام رسانده است. در نوامبر 2015، دو بمب‌گذاری انتحاری داعش در بیروت، موجب کشته شدن 43 تن و زخمی شدن 239 نفر شد. در همان ماه، داعش هفت حمله هماهنگ شده در پاریس به انجام رساند، که موجب کشته شدن دست کم 130 نفر و مجروح شدن بیش از 350 نفر دیگر شد. در مارس 2016، تروریست های داعش دست کم 34 نفر را در بروکسل کشته – منجمله چهار شهروند آمریکایی، و موجب زخمی شدن 270 نفر دیگر شدند.

وزارت امور خارجه آمریکا، تحت دستور اجرایی 13224، البغدادی را به عنوان تروریست در سطح جهانی(SDGT) اعلام کرده است. او همچنین در فهرست «کمیته تحریم های دولت اسلامی عراق و شام (داعش) والقاعده» شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

عکس ودود

Baghdadi Poster 1 - English
Photo of Abu Bakr al-Baghdadi