تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

عبدالله احمد عبدالله

تا 10 میلیون دلار پاداش

عبدالله یکی از رهبران اصلی القاعده و عضو شورای رهبری القاعده تحت عنوان «مجلس الشورا» است. عبدالله یک مسئول امور مالی، تسهیلگر، و برنامه ریز عملیاتی مجرب برای القاعده است.

عبدالله در ماه نوامبر سال 1998 میلادی به خاطر نقش داشتن در حادثه بمب گذاری سفارت خانه های ایالات متحده واقع در شهرهای دارالسلام در کشور تانزانیا و نایروبی در کشور کنیا در تاریخ 7 اوت 1998 ، توسط هيئت منصفه عالی فدرال، متهم شناخته شده و تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. در این حمله ها، 224 غیرنظامی کشته و بیش از 5000 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

در دهه 90 میلادی، عبدالله آموزش های نظامی را برای نیروهای عملیاتی القاعده و قبایل سومالیایی که برعلیه نیروهای ایالات متحده آمریکا در موگادیشو در طول «عملیات بازگرداندن امید» می جنگیدند، فراهم نموده است. از سال 1996 تا 1998 میلادی، او چندین اردوگاه آموزشی القاعده در افغانستان را اداره کرد.

پس از این بمب گذاری ها، عبدالله تحت حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (IRGC)، به ایران نقل مکان کرد. در سال 2003، مقامات ایرانی او و دیگر رهبران القاعده را تحت بازداشت خانگی قرار دادند. در ماه سپتامبر سال 2015 میلادی، عبدالله و دیگر رهبران ارشد القاعده در ازای بازگرداندن یک دیپلمات ایرانی که توسط القاعده در یمن ربوده شده بود، آزاد شدند.

عکس ودود

عکس از عبدالله احمد عبدالله
English AAA and SaA PDF
Farsi AAA and SaA PDF