تحت تعقیب
اطلاعاتی که به اجرای عدالت منتهی می شود...

عبدالبسیت الحاج الحسن حاج حماد

تا 5 میلیون دلار پاداش

در 1 ژانویه 2008، جان گرنویل، تابع آمریکا، و کارمند آژانس توسعه بین المللی آمریکا (USAID)، و راننده سودانی او، عبدالرحمان عباس رحما، پس از شرکت در جشن شب سال نو در خارطوم، سودان، هنگام بازگشت به خانه هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شدند. گرنویل، 33 ساله، برای برنامه های دموکراسی و حکومت در سودان کار می کرد. عباس، 39 ساله، در سال 2004، به عنوان عضو تیم مسئول کمک به فاجعه برای دارفور، به آژانس توسعه بین المللی آمریکا پیوسته بود. دو گروه به صورت مجزا مسئولیت این حملات را به عهده گرفتند: انصار التوحید (حامیان توحید)، و القاعده در سرزمین دو نیل (AQTN).

سیستم قضایی سودان پنج مرد را برای مشارکت در این کشتارها محاکمه و محکوم کرد. عبدالرئوف ابو زید محمد حمزه، محمد مکاوی ابراهیم محمد، عبدالبسیت الحاج الحسن حاج حماد، و محند عثمان یوسف محمد از طریق اعدام محکوم به مرگ شدند، اما یکسال پس از محکومیت خود از زندان فرار کردند. طبق گزارشات، محند در مه 2011 در سومالی فوت شد. عبدالرئوف توسط مقامات سودانی مجدداً دستگیر شد. مکاوی و عبدالبسیت فراری هستند.

عبدالبسیت دومین تیرانداز در این کشتار بود. او در 11 ژوئن 2010 از زندان خوبار واقع در خارطوم گریخت، و در حال حاضر در سومالی بسر می برد.