تحت تعقیب است
اطلاعاتی که سبب اجرای عدالت خواهد شد...

یاسین کیلوی

تا 3 میلیون دالر جایزه

یاسین کیلوی، امیر گروه الشباب در منطقه پونتلند در سومالیای شمالی است. کیلوی در مقام رهبر گروه ملیشه ای “تپه های گل‌گالا” در کوه‌های “گولیس” طی یک بیانیه ثبت شده که در اواخر فبروری 2012 از سوی ایستگاه رادیویی تحت کنترول الشباب نشر شد، تعهد خویش نسبت به تبعیت از الشباب و القاعده را اعلام کرد. امیر الشباب، احمد عبدی اوگودانی رسماً کیلوی را منحیث رهبر گروه الشباب در منطقه مقرر کرد. کیلوی از طایفه دوبَیس است، که یکی از تیره های طایفه ورسنگلی است. وی متهم به پلانگذاری برای حملات علیه مقامات امنیتی پونتلند بوده است.

الشباب جناح ملیشه ای شورای محاکم اسلامی سومالی بود که بخش عمده سومالیای جنوبی را در نیمه دوم سال 2006 به تصرف خود درآورد. این گروه مسئولیت بسیاری از بمب‌گذاری‌ها – بشمول انواع مختلف حملات انتحاری –در موگادیشو و در سومالیای مرکزی و شمالی که معمولاً مقامات دولتی سومالیا و گروه های ظاهراً وابسته به دولت فدرال انتقالی (TFG) سومالیا را هدف قرار می دادند را بر عهده گرفته است. الشباب مسئول بمب‌گذاری های انتحاری دوگانه کمپالای یوگاندا در 11 جولای 2010 بوده است که جان بیش از 70 تن، بشمول یک امریکایی، را گرفت. این گروه همچنین مسئول ترور فعالان صلح در سومالیا، مأمورین پروژه های کمکی بین المللی، چهره های متعدد جامعه مدنی، و ژورنالیست ها است.

وزارت خارجه ایالات متحده در تاریخ 26 فبروی 2008 طبق بخش 219 “قانون مهاجرت و ملیت” (نسخه اصلاح شده)، «الشباب» را یک “مؤسسه تروریستی” خارجی نامید، و در تاریخ 29 فبروری 2008 طبق “امر اجرایی شماره 13224” این گروه را یک مؤسسه “تروریستی بین المللی برگزیده” به شمار آورد. در ماه فبروری 2012، الشباب و القاعده ائتلاف رسمی خود را اعلام کردند.