تحت تعقیب است
اطلاعاتی که سبب اجرای عدالت خواهد شد...

ایمان الظواهری

تا 25 میلیون دالر

ایمن الظواهری رهبر فعلی گروه تروریستی القاعده و رهبر سابق جهاد اسلامی مصر است. علیه او در ایالات متحده در ارتباط با بمب گذاری های ۷ اگست ۱۹۹۸ در سفارتخانه های امریکا در کنیا و تانزانیا که منجر به کشته شدن ۲۲۴ غیرنظامی و زخمی شدن بیش از ۵۰۰۰ تن دیگر شد، مجرم شناخته شد.

باور بر این است که الظواهری همراه با اسامه بن لادن و دیگر سرکرده های القاعده، در پلانگذاری حملات ۱۲ اکتوبر ۲۰۰۰، به کشتی یو اس اس کول در یمن نقش داشت که به کشته شدن ۱۷ عمله امریکایی و زخمی شدن ۳۹ تن دیگر انجامید و همچنین در هماهنگ سازی حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ کمک کرده است که در آن حادثه ۱۹ تن از اعضای تروریستی القاعده، چهار طیاره تجارتی امریکا را ربودند – دو طیاره را به مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک، یک طیاره را به ساختمان پنتاگون در نزدیکی واشنگتن دی سی و طیاره چهارم را به میدان در شاکسویل، پنسیلوانیا زدند- که نزدیک به ۳۰۰۰ کشته به جا گذاشت.

درحالی که الظواهری اکنون به طور گسترده رهبری کادر کوچک اما بانفوذی از سرکرده ها تحت عنوان هسته القاعده را به عهده دارد، طی چند سال گذشته انسجام این گروه بخاطر از دست دادن رهبران در اثر فشار مبارزه با تروریزم در افغانستان و پاکستان و ظهور سازمان های دیگر از قبیل دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که تندروهای ناراضی، از آن به جای القاعده بهره میبرند، کاهش یافته است. با این حال، القاعده و گروه های وابسته به آن در جنوب آسیا، افریقا، و شرق میانه یک سازمان انعطاف پذیر باقی مانده که به انجام حملات در ایالات متحده و نیز انجام حملات علیه منافع امریکا در خارج از کشور متعهد هستند.

در حالی که القاعده طی چندین سال گذشته شماری از نقشه های ناموفق، از جمله حملات علیه ایالات متحده و اروپا را پیش رانده است، الظواهری همچنان به ضبط و انتشار پیام ها ادامه میدهد. این مسئله، بر این توانایی القاعده تاکید میکند، در حالی که تحت فشار مستمر مبارزه با تروریزم قرار دارند به انجام برخی آماده سازی های لازم جهت حمله ادامه میدهند و نشان میدهد که ممکن است پلانگذاری حملات دیگر علیه ایالات متحده در داخل یا خارج از کشور درحال انجام باشد.