تحت تعقیب است
اطلاعاتی که سبب اجرای عدالت خواهد شد...

عبدالباسط الحاج الحسن حاج حمد

تا 5 میلیون دالر انعام

در 1 جنوری 2008، جان گرانویل شهروند ایالات متحده و کارمند آژانس توسعه بینالمللی ایالات متحده (USAID) و راننده سودانی او یعنی عبدالرحمن عباس رحما که از جشن شب سال نو در خرطوم سودان به خانه میرفتند به ضرب گلوله کشته شدند. گرانویل که 33 ساله بود در حال کار بر روی برنامه دیموکراسی و حکمرانی در سودان بود. عباس 39 ساله در سال 2004 بهعنوان عضو تیم مقابله با بحران دارفور به آژانس توسعه بینالمللی ایالات متحده پیوست. دو گروه به طور جداگانه مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند: انصار التوحید (حامیان یکتاپرستی) و القاعده در سرزمین دو نیل (AQTN).

سیستم قضایی سودان پنج مرد را به اتهام دخالت در این قتلها محاکمه نموده و محکوم کرد. عبدالرئوف ابوزید محمد حمزه، محمد مکاوی ابراهیم محمد، عبدالباسط الحاج الحسن حاج حمد، و مهند عثمان یوسف محمد به مرگ با دار محکوم شدند، اما یک سال پس از محکومیت خود از زندان فرار کردند. ظاهراً مهند در می 2011 در سومالیه درگذشت. عبدالرئوف دوباره توسط مقامات سودان دستگیر شد. مکاوی و عبدالباسط همچنان فراری هستند.

عبدالباسط تیرانداز دوم در این قتل بود. او در تاریخ 11 جون 2010 از زندان خبار در خرطوم فرار کرد، و در حال حاضر در سومالی است.